ABD’li senatör: YPG’nin sadakatini petrolle ödeyelim!

Trump'ın Suriye'den çekilme kararını eleştirenlerden Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Suriye'deki petrol bölgelerinin İran ya da Esad yönetiminin eline geçmemesi için terör örgütü PKK/YPG ile yeni planlar yapıldığını söyledi. YPG'nin ABD'ye olan sadakatinin petrolle ödenmesi önerisinde bulundu.

ABD’li senatör: YPG’nin sadakatini petrolle ödeyelim!

Senato Yargı Komitesi Başkanı, Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Fox News televizyonuna yaptığı konuşmada, cumartesi akşamı Trump ile yaptığı görüşmede, Suriye’deki hedefleri ele aldıklarını ve IŞİD’li teröristlerle mücadele konusundaki görüşmelerinden cesaretlendiğini söyledi.

Suriye’de tarihi çözümlerin olacağına dair oldukça iyimser olduğunu iddia eden Graham, açıklaması boyunca PKK/YPG’den “Kürtler” diye bahsetti. Graham, “Türkiye ve Kürtler arasında askerden arındırılmış bir bölgemiz olduğundan emin olmalıyız. Kürtler IŞİD’i defetmekte bize yardımcı olan müttefiklerimizdi. 10 bin askerlerini kaybettiler, biz de 4 yılda sekiz. NATO müttefikimiz Türkiye’yi, terörist olarak gördükleri Kürtlerin unsurlarından koruyalım. Askerden arındırılmış bir bölge, Amerika tarafından değil, uluslararası güçler tarafından işgal edildi, ancak biz de hava gücü sağladık” diye konuştu.

Kürtlerin yaptıklarını takdir eden Trump’ın IŞİD’in geri gelmeyeceğinden emin olmak istediğini vurgulayan Graham, IŞİD’in yeniden ortaya çıkmayacağından emin olmak için Suriye’nin doğusunda Kürtlerle ortaklığa devam edilmesini umduğunu kaydetti.

İRAN YA DA ESAD DEĞİL YPG ALSIN

Trump’ın petrol güvenliğini sağlama konusunda geniş bir perspektiften baktığını söyleyen Graham, “Petrol alanlarının İranlıların eline geçmemesini sadece reddetmeyeceğiz, bize IŞİD’i yok etmek ve yok olmuş halde tutabilmek için yardımcı olan SDG (SDG adını kullanan YPG/PKK) ile petrol alanlarının yenilenmesinde bir iş ortaklığının eşiğinde olduğumuza ve geliri İranlılar’ın değil, Esad’ın değil onların alacağından emin olacağımıza inanıyorum. Bu gelecekte bize gösterdikleri sadakatin ödenmesinde yardımcı olacaktır.” dedi.

BİR NUMARALI HEDEF İSRAİL’İ KORUMAK

Graham, “İsrail’i korumak bir numaralı hedefimiz. Biz bunu çok küçük bir güçle yapabiliriz. Ben oldukça iyimserim. Bu bize çok iyi dönebilir.” ifadelerini kullandı.

Trump’ı Suriye’den çekilme konusunda eleştirdiğinin anımsatılması üzerine Graham, Kürtleri bırakırlarsa gelecekte kimsenin kendilerine yardımcı olmayacağına inandığını dile getirdi.

Graham, “Halifeliği yok etmek için 10 bin savaşçılarını kaybettiler ancak Suriye ve İran’da 15 veya 20 bin IŞİD savaşçısı dolaşıyor.” dedi. Küçük bir Amerikan birliğinin, IŞİD’İ uzaklaştırmaya yetecek hava gücü sağladığını kaydeden Graham, IŞİD’lilerin hapishaneye kapatıldığını ve kaçamayacaklarını kaydetti.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesinden sonra Suriye’de her şeyin karmakarışık olduğunu” iddia eden Graham, “Türklerin tarihi güvenliği için, Kürtlerin tarihi güvenliği için ve IŞİD’i sonsuza kadar mağlup ve uzakta tutmak için bir planın ve petrol alanlarını düşmanlarımızın değil müttefiklerimizin elinde tutma şansının şimdi mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

YAPTIRIM PAKETİNİN MİMARI

Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından iki hafta önce “Barış Pınarı Harekatı” dolayısıyla yaptırım paketi hazırlanmıştı ve bu pakette Türkiye’yi hedef alan ağır maddelere yer verilmişti.