ABD’li senatörden ‘yaptırım’ açıklaması: Er ya da geç olacak

Savunma sanayi üzerine yayın yapan dünyanın sayılı dergilerinden Defense News, ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 gerilimini mercek altına aldı. Dergi, iki ülke arasında yaşanan gerilimi en yakından takip eden ülkenin Hindistan olduğunu iddia etti. Dergiye konuşan Cumhuriyetçi Senatör Risch, Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasının önünü açacağını öne sürerek, ‘Er ya da geç olacak’ ifadesini kullandı.

ABD’li senatörden ‘yaptırım’ açıklaması: Er ya da geç olacak

Defense News, ABD-Türkiye arasında sürmekte olan S-400 gerilimine ilişkin kapsamlı bir analiz haberi yayımladı. Joe Gould imzalı haberde, “ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımları Hindistan izliyor” başlığı kullanıldı.

Yazıda, “ABD Başkanı Trump, NATO müttefiki Türkiye’nin Rus yapımı S-400 savunma sistemi almasından dolayı uygulanacak yaptırımı engelledi fakat dünya ve özellikle Hindistan Amerika’nın hoşgörüyü yakından izliyor. 2017’de uygulanmaya başlayan CAATSA’ya (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) rağmen Hindistan S-400’ler için 800 milyon dolarlık bir ön ödeme yaptı ve 2025’te bu alışverişin tamamlanması bekleniyor” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, ABD’nin bölgede müttefik arayışında olduğu ve Çin’e karşı birlikte harekete edeceği bir ülke bulmayı umduğu ifade edildi.

Makalede, “Genel olarak eğer Hindistan sağlam bir gerekçe sunabilirse Pentagon ve Beyaz Saray bu konuyu gözardı edebilir fakat ABD-Rusya-Türkiye ve ABD’nin Pasifik’teki ortaklıklarla ilişkisinin evrimi bu konuda belirleyici olacak” yorumu yapılırken, Kongre’nin baskısına rağmen ABD’nin yaptırım konusunda harekete geçmediği belirtildi.

Defense News’e konuşan Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla sert yaptırımlar uygulanmasının önünü açacağım. Er ya da geç olacak” ifadesini kullandı. Türk askerlerinin F-35 sürecinden çıkarıldığını ve ABD’den ayrıldığını söyleyen Risch, “Bunu yapmamız önemli çünkü dünyanın ve özellikle NATO müttefiklerinin bu konuda ciddi olduğumuzu bilmesi önemli” açıklamasını yaptı.