ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki petrol oyunu nasıl bozulur? Komutanlardan kritik uyarı

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde işgalci teröristlere verdiği desteği artırıp petrol şirketleri aracılığıyla anlaşma yapmasına tepkiler sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde önemli görevlerde bulunan iki isim Ahmet Yavuz ve Beyazıt Karataş, Türkiye'nin kınama mesajı ötesinde neler yapması gerektiğini anlattılar. Yavuz ve Karataş, Suriye'nin meşru yönetimi ile birlikte hareket ederek ABD'nin planlarının boşa çıkarılacağını belirtti.

ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki petrol oyunu nasıl bozulur? Komutanlardan kritik uyarı
ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki petrol oyunu nasıl bozulur? Komutanlardan kritik uyarı

VERYANSIN TV

Terör örgütü PKK/YPG'nin uzantısı SDG, Fırat'ın doğusundaki petrol sahalarının modernizasyonu için Amerikan Delta Crescent Energy petrol şirketi ile anlaşma imzaladı. Anlaşmayı Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham duyurdu. YPG'liler anlaşmayı "Kürt Özerk Yönetimini siyasi olarak tanıma ve ABD ordusunun kalmaya devam etmesinin garantisi" olarak yorumladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları açıklama yaparak ABD'nin teröristlerle anlaşma yapmasını kınadı.

Suriye tarafından yapılan açıklamada ülkenin petrolünün çalındığı belirtilirken, Türkiye'nin açıklamasında ‘terörizmin finansmanı’ olarak değerlendirildi.

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ve emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz gelişmeleri Veryansın TV'ye değerlendirdi.

AHMET YAVUZ: TÜRKİYE'NİN TEK SEÇENEĞEĞİ SURİYE İLE ORTAK HAREKET ETMEK

Türkiye'nin vakit kaybetmeden Suriye yönetimiyle diyalog kurmasını söyleyen Yavuz, kınama mesajlarının vakit kaybettirdiğini belirtti. İşte Ahmet Yavuz'ın açıklamaları:

"Türkiye’nin vereceği bir tepki var ama Türkiye bu tepkiyi vermiyor. O da Suriye devletiyle anlaşmak. Bunun ikinci bir çözümü yok. Hatta bu saatten sonra o bile zor olabilir ama başka bir çaresi yok. Türkiye, gereksiz bir şekilde Esad saplantısıyla enerji kaybediyor. ABD orada bir devletçik oluşturuyor, Türkiye buna seyirci kalıyor. Seyirci kaldıkça olaylar büyür. Bu olay Suriye’de devleti parçalamaktan ziyade devlet yaratmaktır.

Türkiye-Suriye ile birlikte hareket ederek sinerji yaratabilir. Kınamanın faydası yok. Sadece zaman kaybediyoruz. Barış Pınarı harekatı nın sonuçlarından istifade etmiyoruz."

BEYAZIT KARATAŞ: SINIR ÖTESİ OPERASYON İLE SINIR GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

Daha önce yaptığı açıklamada söz konusu petrol şirketinin paravan bir şirket olduğunu ve ABD hükümeti adına istihbarat örgütleri aracılığıyla çalışmalar yaptığını belirten Beyazıt Karataş, sınır ötesi harekatın gündeme gelmesini ancak bunun için Suriye yönetimi ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. İşte Karataş'ın açıklamalar:

"Türkiye bu toprakların ev sahibi. Dolayısıyla ev sahipliği hakkını kullanarak başta Ayn el Arap olmak üzere batıdan doğuya bütün sınırı emniyete alacak şekilde harekat yapmayı planlamalıdır. Irak sınırına kadar güvenli bölgeyi oluşturmalıyız. Bu kadar.

2015’den beri Suriye ile ilişkiler iyi olsun diyoruz ama savaşın eşiğine geldik.

Eğer Türkjiye Suriye ile ilişkilerini yeniden başlatmazsa bu söylediklerim gerçekleşmeyecektir. Çünkü karşımızda Türkiye-Suriye arasındaki ilişkilerin bozukluğundan faydalanan ABD ve Batı var. O nedenle Türkiye bu tür oldu bitti anlaşmalara karşı koymak istiyorsa, batıdan doğuya kadar terörle mücadele konusunda Suriye ile işbirliği konusunda bir ilerleme sağlayamazsa o zaman anlamı yok. Buradaki gelişmeler, önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz’de Libya’da, Irak’taki Türkiye’nin yapacağı faaliyetleri de etkileyecektir."