ABD’nin Yunanistan’a F-35 vermesindeki ‘Türkiye planı’ bu mu?

Atina ile Ankara arasındaki silah yarışı sürdüğüne dikkat çeken Yunan basını, ABD'nin F-35 satışıyla Türkiye'nin İHA'lardaki avantajını dengelemeye çalıştığını öne sürdü.

featured

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, Türkiye ile Yunanistan’ın bir silahlanma yarışında olduğunu ifade etti. Vassilis Nedos imzalı analizde iki ülkenin havada, karada ve suda silahlanma konusunda bir rekabet içinde olduğu belirtildi.

ABD yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışıyla birlikte Yunanistan’a F-35 satışı yapacağını da Kongre’ye bildirdiğine dikkat çeken eKathimerini, yeni jetlerle birlikte Yunanistan’ın havadaki avantajının kesinleşeceğini ifade etti.

T24’ün aktardığına göre Kathimerini, Türkiye’nin daha güçlü silah sistemi üretme kapasitesi olduğunu; bu sebeple insansız hava araçları ve gemiler konusunda Yunanistan’a kıyasla daha avantajlı olduğunu belirtti. Nedos, gemi yapma kapasitesinin yetersiz kalması sebebiyle, 2030’a kadar donanmasını güçlendirme çağrılarına rağmen alımları azalttığını ifade etti.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin filosunda zaten Fransız yapımı Rafaele savaş jetleri bulunuyordu ve 84 F-16’sı Viper konfigürasyonuna geliştiriliyordu. Ancak F-16’lardaki geliştirmeler, uçağın elektronik karşı önlem sistemi ile radarlar arasındaki uyumsuzluk nedeniyle bazı sorunlar yaşıyor. Yunanistan’ın ilk F-35’lerini 2030’dan önce alması bekleniyor.

Kathimerini, Türkiye’nin filosunun ise çoğunlukla F-16’lardan ve “eskimekte olan” birkaç Phantom’dan oluştuğunu ifade etti. Gazete, ABD’nin yapacağını bildirdiği geliştirme kitleri ve 900 füzelik satışın Türkiye’nin filosunu daha dengeli hale getireceğini belirtti.

Nedos, “Görünüşe göre ABD, Türkiye’nin İHA’lardaki açık avantajını görerek Yunanistan’ın uçak teknolojisinde bir adım önde olmasını sağlamaya, böylece denge sağlamaya çalışıyor” yazdı.

ABD’nin Yunanistan’a F-35 vermesindeki ‘Türkiye planı’ bu mu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!