Abdülhamit Gül’den ‘sivil anayasa’ açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yeni ve sivil bir anayasayla gireceğiz inşallah.” dedi.

Abdülhamit Gül’den ‘sivil anayasa’ açıklaması

Yeni anayasa çalışmaları hakkında da değerlendirmede bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, şöyle konuştu:

"AK Parti, 19 yılda reformcu, değişimci, yenilikçi bir parti olarak reformlarını yapmıştır, hep sürdürmüştür, vesayetle mücadele etmiştir. Şimdi de 'İnsan Hakları Eylem Planı'... Tamamladığımız eylem planını, inşallah önümüzdeki yakın dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız bütün Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklayacaktır. Böylece bu çalışmamızda da ortak aklı esas aldık, milletimizin düşüncesi, inancı ne olursa olsun insan olarak hakkını, onurunu daha da iyiye taşımak için yapılması gereken tüm eylem planlarını hazırladık. İnşallah bunu da Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacak ve tüm kamu kurumlarıyla, çıkacak yasalarla ve yargı paketleriyle de milletimizin bütün ihtiyaçlarını inşallah özgürlüklerini daha da genişleterek hedefine ulaştırmış olacağız."

Gül, yeni anayasanın kapsayıcı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yeni ve sivil bir anayasayla gireceğiz inşallah. 83 milyon vatandaşımızın, 'Evet işte bu benim anayasam' diyeceği bir anayasayı yapmak, gerçekleştirmek de bizim ortak hedefimizdir. Bu konuda asla ve asla buyurgan bir süreçle 'İşte önerimiz budur' diyerek emredici bir şekilde değil, müzakereci ve diyalogla, herkesin anayasada kendi sesini, düşüncesini, rengini hissedebileceği, verebileceği bir anayasayı inşallah bu milletimiz hak ediyor. Bunun da neticesini inşallah hep birlikte göreceğimize inanıyoruz.

Türkiye, darbe anayasalarının tortularından kurtuldu, sivil bir anayasayı hak ediyor. Milletimiz, gençlerimiz mevcut anayasanın çok ilerisinde. Ümit ediyorum ki tüm siyasi görüşleri, farklı görüşleri buraya intikal ederek ortak bir toplumsal sözleşmeyi hep birlikte inşa edeceğiz ve bunu da gerçekleştireceğiz."