Abdulkadir Selvi: Erdoğan uzlaşmayı değil mücadeleyi seçti

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin Ahmet Davutoğlu ve ekibi için aldığı ‘ihraç’ kararını yorumladı. Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni partilere ‘erken doğum yaptırma’ hamlesini tercih ettiğini söyledi.

Abdulkadir Selvi: Erdoğan uzlaşmayı değil mücadeleyi seçti
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

Abdulkadir Selvi, “Davutoğlu hakkında ihraç kararı nasıl alındı?” başlıklı yazısında, “Yeni partilerin kurulma sürecinde Erdoğan aynı zamanda ‘Davutoğlu’na söylüyorum Abdullah Gül sen anla’ dedi. Evet Abdullah Gül, AK Parti üyesi değil ama Erdoğan’ın, yeni parti konusunda gözünü ne denli kararttığını gösterdi. Bu daha başlangıç. Erdoğan’ın neler yapabileceğini ilerleyen süreçte göreceğiz” ifadesini kullandı.

‘ERDOĞAN MESAJLARIN DOZUNU ARTIRACAK’

Selvi ayrıca, Erdoğan’ın ‘Abdullah Gül-Ali Babacan oluşumunu da pas geçmediğini’ belirterek “Erdoğan önümüzdeki günlerde Kayseri’ye gidiyor. Orada mesajlarının dozunu artırması ve hedefini daha da netleştirmesi bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘YENİ PARTİLERİN ERKEN DOĞUMU İÇİN HAREKETE GEÇTİ’

Erdoğan’ın ‘uzlaşma yerine mücadeleyi seçtiğini’ iddia eden Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Çünkü millet çare olarak Erdoğan’ı görüyor. AK Parti’nin bu işleri düzeltmesini istiyor. Ama memnun olmadığı bazı şeyler var. Onun da düzeltilmesini bekliyor. Yoksa Erdoğan haricinde bir arayışa girmiş değil. Erdoğan bir kez daha uzlaşmayı değil, mücadeleyi seçti. Yeni partilerin erken doğumu için harekete geçti. Davutoğlu’nun ihracı kararıyla birlikte yeni partiler açısından yeni bir dönem başlıyor.”