Abdülkadir Selvi: İmamoğlu… Aman dikkat!

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi Hürriyet'te bugünkü yazısında İYİ Parti ve Gelecek Partisi ilişkileri hakkında yazarken Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve adaylara da dikkat çekti.

Abdülkadir Selvi: İmamoğlu… Aman dikkat!

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin “Cumhurbaşkanlığı ve erken seçim kulisleri” başlıklı bölümde konuyla ilgili şöyle yazdı:

“Erken seçimi tartışıyoruz da asıl önemli olan Cumhurbaşkanı adaylığı konusunu niye tartışmıyoruz? 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bomba kulislerim var. Ama hemen şimdi değil. Sadece şunu söyleyebilirim: Ekrem İmamoğlu, aman dikkat…”

Abdülkadir Selvi’nin “kulis” bilgileri ve “İmamoğlu”na niçin “dikkat” dediği merak konusu oldu.

ERKEN SEÇİM KULİSLERİ

Selvi, yazısının diğer bölümlerinde de erken seçim kulisleriyle ilgili şunları yazdı:

“İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni partilerle ilgili olarak “Benden 20 milletvekili isterlerse veririm” demişti. Akşener’in bunu iktidarın bir erken seçim hesabına dönük olarak söylediğini yazmıştım. Daha doğrusu yeni partiler doğmadan onları boğmak için baskın seçime gitmesi. Bu tür senaryoların merkezinde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise tam aksine, erken seçime karşı çıktı. “Bizim seçimimiz 2023 Haziran’dır. Bizim bundan sapmamız söz konusu değildir” dedi. Bir anlamda ters köşe yaptı. Akşener’in önerisi Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na soruldu. Davutoğlu, “Sayın Akşener bir zaruret halinden bahsetmiş. İhtiyaç olacağını düşünmüyorum” karşılığını verdi.

İYİ Parti cephesini araştırdım. Akşener, bu açıklamayı siyasi beklenti üzerine yapmamış. Yeni partilerin seçime girmesinin önüne bir engel çıkarılırsa onlara destek anlamında söylemiş. Akşener de bir baskın seçim olacağını düşünmüyormuş. Ama seçimlerin 2023’te yapılacağına da ihtimal vermiyormuş. İktidarın 2021’in ikinci yarısından itibaren her an seçime gidebileceği düşüncesindeymiş.”