Abdulkadir Selvi’den S-400 iddiaları… Neden aktif edilmiyor?

AKP'ye yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, S-400'lerin aktif edilmesindeki gecikmenin Libya'da Rusya ile yaşanan gerilim ve Türkiye-ABD ilişkilerin seyrinden kaynaklandığını iddia etti.

Abdulkadir Selvi’den S-400 iddiaları… Neden aktif edilmiyor?

Ankara’da konuşlandırılan ve Nisan ayında aktif edilmesi beklenen S-400 hava savunma sistemindeki gecikmenin pandemiden kaynaklandığı belirtilmişti.

“Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerilmesinden S-400’ler doğrudan etkileniyor” diyen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler düzeldikçe, S-400’lerin aktif hale getirilmesi gecikiyor” ifadelerini kullandı.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“ABD’den gelen ambargo tehditlerine rağmen Rusya’dan alınan S-400’ler Türkiye’ye getirildi. Akıncı Üssü’ne kurulacak S-400’lerin mayıs ayında aktif hale getirilmesi gerekiyordu. Ama pandemi süreci nedeniyle S-400’lerin kurulumunun yapılmadığı açıklandı. Peki normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte S-400’lerle ilgili çalışmalar başladı mı?

S-400’lerle ilgili soruların hepsini sıraladım. İşte aldığım yanıt: ‘‘Alamazsınız’ dediler aldık. ‘Getiremezsiniz’ dediler, getirdik. Kullanacak olan personele eğitimini verdik. Mecrasında devam ediyor” denildi.

S-400’ler konusunda iki gelişme önemli:

1. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gerilmesinden S-400’ler doğrudan etkileniyor. Son dönemde Libya ve Hafter konusunda yaşanan sorunların seyri S-400’lerin aktif hale getirilmesi sürecini de etkileyecek.

2. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler düzeldikçe, S-400’lerin aktif hale getirilmesi gecikiyor.

Resmi açıklamalar işin mecrasında yürüdüğü şeklinde ama Rusya-ABD-Türkiye üçgenindeki gelişmelere bakıp S-400’lerin aktif hale gelme sürecinin uzayacağını görüyorum. Ama henüz S-400’ler aktif hale getirilmeyecek diyemiyorum. Henüz o noktaya gelmedi.”