Abdullah Gül yine sahnede... 10 büyükelçi için ne dedi?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 10 ülkenin Türkiye büyükelçilerinin sınır dışı edilmesine dair talimatına ilişkin konuştu. ‘Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil’ ifadelerini kullanan Gül, Erdoğan'ın hapse girdiği dönemden de örnek verdi.

Abdullah Gül yine sahnede... 10 büyükelçi için ne dedi?
Abdullah Gül yine sahnede... 10 büyükelçi için ne dedi?

Gül, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin kurucu ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, kendisinin de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde 10 yıl milletvekili olarak görev yaptığına işaret etti. Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan Gül, “O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı hapse girmişti ve biz sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplamış, konuyu Avrupa'nın gündemine taşımıştık” dedi.

“Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük” diyen Abdullah Gül, büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdiğini belirterek, şunları söyledi:

‘ELÇİYE ZEVAL OLMAZ’

“Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”

BİLDİRİYE İMZA ATAN BÜYÜKELÇİYLE POZ VERMİŞTİ

Abdullah Gül'den geçen günlerde Kavala bildirisinde imzası bulunan Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Ari Maki ile görüşüp birlikte fotoğraf vermişti. Büyükelçi Maki, o görüşmeye ilişkin fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Osman Kavala tartışması sürerken Gül'ün Maki ile verdiği poz “mesaj” olarak yorumlanmıştı.

Osman Kavala tartışması sürerken Abdullah Gül'den dikkat çeken mesaj!

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak açıklama yapan 10 büyükelçiye ilişkin "Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye! Burada kalkıp da Dışişleri'ne gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. 'Bu 10 tane büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Zira, bunlar Türkiye'yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın açıklamaları üzerine birçok AB üyesi Kavala'ya desteklerini yinelemiş, Almanya'da bazı politikacılar Türkiye'ye yaptırım çağrısı yapmıştı. Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Başkanı David Sassoli de, "10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi Türkiye hükümetinin otoriterliğe kayışının açık bir işaretidir. Gözümüz korkmayacak" ifadelerini kullanmış, "Kavala'ya özgürlük" mesajını yayınlamıştı.

AB'den gerginliği tırmandıracak Osman Kavala açıklaması

Erdoğan'ın 'Osman Kavala' sözlerine Almanya'dan 'yaptırım' yanıtı