Abdullah Gül’ü telaşlandıran açıklama

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu'nun '2023 için kimseye söz vermedik' açıklamasının Abdullah Gül cephesinde telaş yarattığını iddia etti.

Abdullah Gül’ü telaşlandıran açıklama

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Kabine değişikliğinde yeni takvim ve Cumhurbaşkanlığı dengesi” başlıklı bugünkü yazısında, 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bazı iddialarda bulundu.

Selvi’nin yazısının satırbaşları şöyle:

“İYİ Parti yeni dönemde siyasette ağırlığını hissettirmeyi hedefliyor. “Millet ittifakı yerel seçimler için geçerliydi. Seçimden sonra bitti” deniliyor. CHP ile HDP arasındaki yakınlaşmadan duyulan rahatsızlık ifade ediliyor. İYİ Parti’de muhalefetle arasına mesafe koyan, iktidara ise göz kırpan bir değişiklik seziliyor. Bir kabine değişikliğinde İYİ Parti’ye ihtiyaç duyulması halinde kapıların kapalı olmadığı ifade ediliyor.

Tüm bu arayışların düğümlendiği noktayı ise Cumhurbaşkanlığı seçimi oluşturuyor. Geçen hafta Kılıçdaroğlu’na 2023’te Abdullah Gül’e Cumhurbaşkanı adaylığı için söz verip vermediği sormuştum. Kılıçdaroğlu çok açık ve net konuşmuş, “Kimseye söz vermedim” demişti. CHP Lideri’nin bu açıklaması Abdullah Gül cephesinde telaşa neden olmuş. “CHP’de İstanbul seçimlerinden sonra yeni bir denklem oluştu” sesleri yükselmeye başladı. Ekrem İmamoğlu gerçeğini dikkate almadan hesap yapılmasın. Küresel sistem, 2023 seçimlerini sistem üzerinden Erdoğan’ın tasfiyesine dönüştürmek için ağlarını örüyor. Davutoğlu ile Gül ve Babacan’ın kuracakları yeni partiler, bu yöndeki beklentileri güçlendirdi.

Abdullah Gül’ün çatı adayı olması planı Meral Akşener’in karşı çıkışı ile suya düşmüştü. 2023’e giderken kimse Meral Akşener yeniden aday olacak mı diye sormuyor. Akşener şu ana kadar “Ben aday değilim” demedi. Akşener’in kararı, Cumhurbaşkanlığı yarışında en belirleyici unsurlardan biri olacak.”