Abdüllatif Şener’den dikkat çeken ‘Bülent Arınç’ açıklaması: İşi zaten daha önceden bitmişti

AKP’nin beş kurucu üyesinden biri olan, eski Devlet Bakanı CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Arınç ile ilgili “işi zaten daha önceden bitmişti.” ifadelerini kullandı.

Abdüllatif Şener’den dikkat çeken ‘Bülent Arınç’ açıklaması: İşi zaten daha önceden bitmişti

AKP’nin beş kurucu üyesinden biri olan, eski Devlet Bakanı CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuştu.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın ve Osman Kavala'nın tahliyesini isteyen Arınç'a ilişkin “İşi zaten bitmişti” diyen Şener şöyle konuştu: 

“Cumhurbaşkanı’ndan bağımsız söyleyip söylemediği çok tartışıldı…Sayın Erdoğan’ın ikinci bir özelliğini söyleyeyim: Partideki isimleri sürekli değiştiriyor. Yani partinin ve iktidar döneminin hafızasında kendisinden başka kalıcı kimsenin olmasını istemiyor, çünkü bu, kendi varlığına risk oluşturabilir. Hatta bırakacak olsa bile bıraktıktan sonra partiyi dizayn etmek ister. Popüler olan isimleri kenara alıyor, ama bunun Berat Albayrak için söylemiyorum. Bülent Arınç’ın işi zaten daha önceden bitmişti. Verdiği görev önemli bir görev sayılmaz. Sayın Erdoğan hem partiden uzaklaştırır, kenara atar, hem de attıklarından çok az bir kısmını, diyelim yüzde beşini bir süre sonra tekrar önemli yerlere getirir. Partide daha önce önemli yerlerde bulunmuş, dışarıda kalmış yüzde 95, “Bir gün bana da bu şans döner” diye umut eder. Onlar da iktidarda kalmanın isteği ve iştahıyla partiden kopamazlar ama Bülent Arınç, bu konuda da bence Erdoğan açısından işi bitmiş bir siyasi figürdü. Arınç, bana kalırsa Erdoğan’ın görevlendirmesiyle böyle bir açıklama yapmadı. 

- Ne oldu peki?

Sayın Erdoğan hukuk ve ekonomi reformundan bahsedince, Arınç durumdan vazife çıkararak atak geliştirdiğini ve puan alacağını düşündü. Halbuki şunu göremedi: Sayın Erdoğan her şeyi söylüyor, bir gün başka, ertesi gün başka bir şey söylüyor. Çok iddialı kavramlar kullanıyor, hiçbir zaman altını da doldurmuyor. Erdoğan, kendisine yönelik kişiliğini incitecek açıklamalar yaptı ve Arınç istifa etmek durumunda kaldı, ama dikkat ediyor musunuz hâlâ partiden istifa edemiyor. 

- Bunu neye bağlıyorsunuz?

Dediğim gibi insanlar her şeye rağmen iktidarın içinde olmayı dünya çıkarları için gerekli görüyorlar. "