ABD’yi bölen ‘diz çökme’ görüntüsü… Algı mı gerçek mi?

featured
service

ABD’de eylemler sürerken Miami’de polislerin dün diz çökerek özür dilediği görüntüler ABD’yi ikiye böldü. Bir kesim olayı ‘birliktelik görüntüsü’ olarak yorumlarken, bir kesim de algı oyunu olduğu görüşünde. 

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından protestolar artarak devam ediyor.

Protestoların artarak devam ettiği eyaletlerden Miami’de dün polisler, protestocular ile karşı karşıya geldikleri anda diz çöktüler.

Polislerin diz çöküp af dilemelerinin ardından protestocular, polislere eşlik etti. Ardından New York şehrinde de polisin diz çöktüğü görüntüler paylaşıldı.

New York

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerin ardından yeni bir tartışma başladı. Bir grup protestoların, ‘dayanışma içerisinde ilerlemeye başladığı’ yönünde düşünürken, diğer grup bunların sadece algı için yapıldığı görüşünde. Öte yandan ABD genelinde polisin eylemcilere sert müdahalesi sürüyor.

 

ABD’yi bölen ‘diz çökme’ görüntüsü… Algı mı gerçek mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Tarihi bir özür beyaz = siyah yasalarinin alinmasi ve hayata gecirilmesidir… bunun disindakiler göz boyamadir.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Algı da değil gerçek de değil. Kıç korkusuyla yapılan bir harket. Karşınızda her an çıldırabilecek yüzlerce binlerce gösterici var ve diz çökersen kesinlikle dokunmuyorlar hatta alkışlıyorlar kucaklıyorlar. Köprüyü geçene kadar dayı deme misali.
  Amerikan polisinden daha korkak daha cahil daha daha ırkçı ve daha şişman bir polis gücü olduğunu sanmıyorum.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  GEZi olayları sırasında, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone “Ve ben Kuğulu Park ve Kennedy Caddesi’ndeki kalabalıklardan ATATÜRK’ün sözlerinin yansımasını rezidansımın penceresinden dinliyorum” demişti [bkz: “Sandık mermiden daha güçlüdür” (tek sütun üzerine) başlıklı haberi, Takvim gzt., İmtiyaz Sahibi Turkuvaz Gazete Dergi Basım A. Ş. adına Ahmet Çalık, Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler, Sorumlu Müdür Şefik Çalık, Yıl 19 Sayı 6722, Perşembe 04 Temmuz 2013, Basımcı Turkuvaz Matbaacılık Yayıncılık A.Ş., Basıldığı Yer Ankara Esenboğa Yolu 13. km Pursaklar, s.11].

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!