Açılım peşindeki CHP, Kürt raporunu güncelleyecek

CHP, 2015 yılında hazırladığı Kürt açılımı raporunu güncelleyip, 'akil' adamlardan oluşan komisyon kuracağını açıkladı.

Açılım peşindeki CHP, Kürt raporunu güncelleyecek

Yerel seçimlerde HDP ile ittifak kuran CHP, seçimlerin ardından dile getirmeye başladıkları sözde Kürt açılımı için harekete geçiyor. Aydınlık’tan Zihni Erdem’in haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunuyla ilgili 2015 yılında yayımladıkları raporu güncelleyeceklerini açıkladı.

SEZGİN TANRIKULU HAZIRLADI

CHP’nin Kürt Sorunu’yla ilgili 2015 yılında hazırlanan “22 Soru 22 Cevap” başlıklı raporu, MYK’da onaylanarak kamuoyu ile paylaşılmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan raporda, Kürt Sorunu’nun ‘güvenlikçi’ yöntemlerle çözülemeyeceği savunularak askeri operasyonlar eleştiriliyordu. Raporda TBMM’de siyasi partilerin katılımıyla bir Toplumsal Mutabakat Komisyonu kurulması, Ortak Akıl Heyeti(akiller), Gerçekleri Araştırma Komisyonu oluşturulması gibi öneriler yer alıyor, temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi için Siyasi Partiler Kanunu’ndan Terörle Mücadele Kanununda değişikliklere çok sayıda değişiklik teklifi yer alıyordu. CHP’nin resmi internet sitesinde de yer alan raporda, silah bırakmadığı halde çözüm sürecinde terör örgütü ile masaya oturulmasına karşı çıkılmıyor.

PKK’dan “silahlı terör örgütü” yerine “silahlı örgüt” diye söz edilen raporda, Kürt açılım sürecinde sık sık kullanılan “çatışmasızlık süreci” ve “silahlı şiddetin son bulması” gibi ifadeler de aynen benimsenerek kullanılıyor.

OKULLARDA KÜRTÇE EĞİTİM

Raporda “CHP anadili eğitimi konusunda ne düşünüyor?” sorusu da şu yanıt veriliyor: “CHP her yurttaşın anadilini öğrenmesini temel bir hak olarak savunmaktadır. CHP anadilinde eğitim çerçevesinin hiçbir politik ön yargı olmaksızın, çocuğun yüksek yararı gözetilerek pedagojik değerlendirmeler ışığında çizilmesi gerektiğini düşünmektedir.”

ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜLEBİLİR

Raporda, CHP’nin Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere karşı olup olmadığı ile ilgili bir başka soruya da “CHP, şu anda AKP kontrolünde yürütülen İmralı görüşmelerinin, sorunu çözmekten ziyade daha da derinleştirdiğine; toplumda sürece ilişkin kuşkuları artırdığına dikkat çekmektedir. Sorunun boyutları ve çözüm yolları artık bellidir. O halde yapılması gereken Meclis zemininde, meşru aktörlerle bu çözüm yollarını açacak yasal-anayasal düzenlemelere girişmektir. Bu esnada çeşitli diplomatik görüşmeler, Meclis’ten rol çalmadığı sürece yapılabilir” yanıtı veriliyor.

AÇILIM MESAJINI KAFTANCIOĞLU VERMİŞTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halk TV’de katıldığı programda yeni açılım mesajı vermişti.

Kaftancıoğlu, seçimlerde kullanılan “millet ittifakı” yerine HDP’yi de dahil ederek “Demokrasi ittifakı” diyerek, şunları söylemişti:

“Demokrasi ittifakı adına ne dersek diyelim… Çünkü ben sorunların kavramlarla çözülmeyeceğine inananlardanım. Yani ama bir şekilde tariflemek de lazım durumu. Hakikaten İstanbul’da da Türkiye’nin birçok yerinde de demokrasi, hukuk, adalet çatısı altında bir araya gelen ve ortak hak arayışında yan yana durabilen insanların ortaya çıkardığı bir sonuç. Bu, yan yana durabilme hali eşit koşullarda mücadele edebilme hali, elbette gelecekte de Kürt sorunu gibi birçok sorunun çözümüne de vesile olacaktır…
Kürt sorunu başta olmak üzere yıllardır toplumun her kesimini mağdur eden bir sürü sorunu çözmek için önünüze koyar ve millet iradesiyle ortaklaşıp bunun araçlarını oluşturursanız emin olun çok kısa sürede çözülecektir.”