Açılın ‘Cumhuriyetçi’ Said Nursi geliyor! Nurculardan Kılıçdaroğlu’na övgü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde geçen aylarda düzenlenen fuarda verilen Said Nursi konferansının videoları paylaşıldı. Konuşmacı Kâzım Güleçyüz, Said Nursi'yi “en samimi ve gerçek cumhuriyetçi” ilan etti. Aynı konuşmada Güleçyüz, CHP'nin artık eski CHP olmadığını belirterek, Kemal Kılıçdaroğlu'nu CHP'yi çok müspet bir noktaya taşımakla övdü.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 28 Ekim-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılan İZKİTAP- İzmir Kitap Fuarı’nda, Nurcuların yayın organı Yeni Asya gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz, Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’yi övgülerle anlatmıştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarında böyle bir konferansa ev sahipliği yapılması tepki çekmişti. “Bediüzzaman’a (Said Nursi) göre Cumhuriyet ve Demokrasi anlayışı” isimli söz konusu söyleşinin videosu Yeni Asya’da yayınlandı.

O söyleşide Güleçyüz şu ifadeleri kullandı:

“Bediüzzaman ve talebeleri, Türkiye ve İslam alemindeki en samimi Cumhuriyetçidirler. Aksi yöndeki iddialar iftiradan öte gitmez. Cumhuriyet ve demokrasi kavramları Bediüzzaman’ın düşünce sistemi içinde son derece önem arz eden kavramlar. Üstadın Cumhuriyet döneminde maalesef, Cumhuriyetin gerçek anlamına ters düşen uygulamalara karşı, laiklik gibi, fikir planında vermiş olduğu müspet mücadele neticesini vermiştir.”

Güleçyüz, Şeyh Said’in ayaklanmadan önce Said Nursi’ye bir mektup göndererek “kıyama çağırdığını” ancak Nursi’nin silahlı bir ayaklanmaya olumsuz yanıt verdiğini öne sürdü. Güleçyüz, Said Nursi’nin silahlı değil, fikir mücadelesinden yana olduğunu öne sürdü.

1950’lerde çok partili sisteme geçişin zeminini Said Nursi’nin sağladığını öne süren Güleçyüz, CHP konusunda da dikkat çeken ifadeler kullandı:

“O dönemde Bediüzzaman, 1946’dan 1947’den itibaren Cumhurbaşkanından başbakanına mektuplar, mesajlar gönderiyor. Sadece Demokrat Partililere değil, CHP’ye de gönderiyor. Dönemin Genel Sekreteri Hilmi Oran’a yazdığı bir mektup var. Enteresan önerilerde bulunuyor. Diyor ki, ‘Bundan sonra CHP’nin çok partili sistemde milletin oyunu alabilmesi için, milletin değerleriyle kavga etmekten vazgeçin.’

Şu anki CHP, Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki CHP o istikamette çok önemli gelişmeler kaydettirmiş durumda. Eski CHP ile bugünkü CHP arasında, özellikle laikliği ilgilendiren konular arasındaki fark bunu ortaya koyuyor.”

NURCULARLA MECLİS’TE BULUŞMA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’nin fikri devamı iddiasındaki Nurcuların yayın organı Yeni Asya yöneticileri ile geçen hafta Meclis’te bir araya gelmişti.

Birçok konuşmasından Yeni Asya gazetesine sahip çıkan Kılıçdaroğlu, 17 Eylül’de de Hür Düşünce Hareketi’nin genel kurul toplantısına katılmış ve burada yaptığı konuşmada “Bir ara Said Nursi’nin kitapları yasaklandı. Biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk, kitapları yasaklayamazsınız diye. İsteyen gider kitabı alır, okur. Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti” diye övünmüştü.

KILIÇDAROĞLU’NU ÖVEN YENİ ASYA CUMHURİYETİN ÖNCÜLERİNİ HEDEF ALIYOR

Aynı Yeni Asya gazetesinde geçen aylarda “Türk olmayanların Türkçülük çabası” başlıklı bir yazı kaleme alan M. Latif Salihoğlu, Cumhuriyet yönetimini “İslam düşmanlığıyla” suçladı ve Türkçülük akımının öncüleri sayılan isimlerin aslında “Türk” olmadığını iddia etmişti.

Salihoğlu, “İslâma düşmanlık edenler her devirde olmuştur. Hem içerden münafıkane, hem dışarıdan mütecavizane bir surette. Ankara merkezli olarak 1920’lerde kurulan yeni Türkiye’de de aynı düşmanlık hız kesmeden devam etti. Üstelik, daha da profesyonel bir şekilde. Yeni Türkiye’de hariçten gelen düşmanlık Frengilik-Avrupailik adına, içerden ise Kemalist Türkçülük perdesi altında yapıla geldi” ifadelerini kullanmıştı.

ATATÜRK’ÜN KURDUĞU KURUMLARI HEDEF ALDI

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’nu da hedef alan Salihoğlu, yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hakiki Müslüman bir Türk, aşırı, ırkçı, yani müfrit bir Türkçülük cereyanına dahil olmaz. İslâmiyetin buna cevaz vermediğini bilir, taraftar olmaz.

Bunu bilen müfsitler, Türkçülük cereyanını aktif ve yaygın hale getirmek için, bu yöndeki işleri Türk olmayanların eliyle yaptırmaya çalıştılar.

İttihat-Terakki hükümetleri döneminde bu yola tevessül edildiği gibi, Cumhuriyetin bilhassa ilk hükûmetleri döneminde de aynı politikaları belirgin şekilde uygulamaya koymuşlardır. Misâl: Ziya Gökalp, Abdullah Cevdet, Yusuf Akçura, Gaspıralı İsmail, Vasıf Çınar, Agop Dilaçar, Cemal Kutay gibi meşhurların hiçbiri hakiki Türk olmadığı halde, Türkçülük veya “Atatürk milliyetçiliği” kulvarında at koşturmaktan geri durmamışlardır.”

Açılın ‘Cumhuriyetçi’ Said Nursi geliyor! Nurculardan Kılıçdaroğlu’na övgü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

  1. İngiliz maşası olmuş hepsi gerçek
    Cumhuriyetçiler bunları asla unutmayacak ve hesap soracaktır

  2. 2 Aralık 2022, 12:47

    Madem siz onları cumhuriyetçi yapamadınız o zaman siz nurcu oldunuz. Yuh olsun size! Tuncay Özkan ne diyor bu duruma acaba?

  3. fetö sözde lanetlendi ama çıkış koridoru hala faaliyette.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!