Adalet Bakanı Gül o görüntülere ne dedi?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Gaziantep'te katıldığı bir programda Haznevi Tarikatı liderinin elini öpmek için eğildiği görüntüler ortaya çıkmıştı. Bakan Gül Meclis'te o görüntülerle ilgili konuştu. Gül, 'Milletvekili dahi olmadığım, 2015 yılına ait görüntüler' dedi.

Adalet Bakanı Gül o görüntülere ne dedi?

Suriye Merkezli Haznevi Tarikatı’nın düzenlediği bir programa Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katıldığını gösteren görüntüler ortaya çıkmıştı. Sosyal medyada yayınlanan videoda, konuşmasını tamamlayan tarikat liderinin, kürsüden inerek Gül’ün yanına gittiği, Gül’ün tarikat liderinin elini öpmek üzere eğildiği görülüyordu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise görüntülerle ilgili bütçe görüşmelerinin sürdüğü TBMM Genel Kurulunda konuştu.

Bakan Gül, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan’ın “Bir Adalet Bakanının bu şekilde bir tarikat şeyhinin toplantısına katılıp elini öptüğü görüntüler olmasını kınadığımı belirtmek istiyorum. Bu liderle ilişkiniz nedir? Bu tarikata desteğiniz var mıdır? Bunu da bize ve topluma açıklamak zorundasınız” sorularına yanıt verdi.

Bakan Gül yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“Milletvekili dahi değilken seçim çalışmalarında yapmış olduğumuz, Peygamber Efendimiz’in Kutlu Doğum programına katıldığımız bir programdı. Bizim bu anlamda, bu çerçevede, Anadolu’nun her türlü insanıyla, her seçmenimizin bu konudaki çalışmalarında, bu konuda tüm Anadolu’nun her rengiyle, her deseniyle, bu ülkenin her vatandaşıyla; düşüncesi, yaşam tarzı, inancı ne olursa olsun bizlerin ortak değerleriyle hem siyasi hem de insani anlamdaki münasebetlerimiz ve etkinliklere katılmamız elbette söz konusu olabilir ancak bu 2015, hatırladığım kadarıyla seçim öncesinde -7 Haziran öncesiydi- ve milletvekili dahi değildim galiba, öyle hatırlıyorum, dolayısıyla bunu ifade etmek isterim.”