Adalet Bakanı’ndan Cem Garipoğlu açıklaması

Yaklaşık 14 yıl önce Münevver Karabulut’u vahşice katleden katil Cem Garipoğlu’nun mezarının açılıp cesedinin tespit edilmesi talebi yeniden gündeme geldi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tartışmalara son noktayı koydu.

featured

Türkiye’yi ayağa kaldıran cinayetin üzerinden 14 yıl geçti. Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun mezarı açılsın şikayetine ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan açıklama geldi.

Sabah’tan Melih Altınok’a konuşan Tunç, Cem Garipoğlu’nun cezaevindeki ölümü üzerine Silivri Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2014’te soruşturma başlatıldığını, ölü muayenesi ve otopsi işlemlerinin uluslararası protokollere uygun şekilde yapıldığını; 2022’de Münevver Karabulut’un babası tarafından yapılan başvuruda da işlem yapılması için herhangi bir delil ortaya konulamadığı için takipsizlik kararı verildiğini” söyledi.

Tunç, “Kamera görüntüleri, DNA testi gibi pek çok prosedür sonucunda ölen kişinin kimliğine dair herhangi bir şüphe yok. Şu an için söz konusu mezarın açılması gibi bir durum hukuken söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cem Garipoğlu’nun cezaevinde intihar etmediğini savunarak, kaçtığını veya kaçırıldığını öne süren Münevver Karabulut’un babası Süreyya Karabulut, avukatı Rezan Epözdemir aracılığı ile geçen sene ilk kez suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan ilk başvuru savcılık tarafından “kovuşturmaya yer olmadığına” kanaat getirilerek reddedilmişti.

Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebi reddeden savcılık, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nce yapılan incelemede ölen kişiden alınan DNA profili ile Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında yüzde 99.99 uyum olduğunu belirtmişti.

TALEP İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ

Kararın ardından Karabulut Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, ret kararına itiraz ederek şikayet dilekçesini verdi. Epözdemir’in 3 ay önce üst mahkemeye yaptığı bu itiraz başvurusu sonuçlanmıştı. Üst mahkeme Cem Garipoğlu’nun mezarının açılmasına izin vermeyerek takipsizlik kararı vermişti.

ADALET BAKANLIĞI KARARINI VERDİ

İki mahkemeden de ret kararı gelmesinin ardından baba Süreyya Karabulut, avukatı aracılığı ile şikayeti Adalet Bakanlığı’na taşımıştı. Bakanlıktan mezarının açılmasına ret kararı çıkmıştı.

Adalet Bakanı’ndan Cem Garipoğlu açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Cesedin üzerindeki toprağın bir kısmı kaldırılıp kemikten minik bir parça alıp tekrar kapatılacak..ceset yok şuanda orda .kemik yığını var…adalet bakanı zan altında kalmamak için derhal izni vermeli…vaka çok şüpheli..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!