Adana ilçe belediyesinde 'greyder' krizi

Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü’nün, belediyenin greyder alma talebine CHP'li Meclis Üyesi Bekir Özdemir'in karşı çıktığını iddia ederek tepki göstermişti. Bunun üzerine Özdemir ‘“Neden greyder-iş makinası kiralama işlerini şimdiye kadar yüksek fiyatlarla size yakın isimlerden kiralama yöntemiyle temin ettiniz ve neden hala bu yolla temin etmeye devam ediyorsunuz? Bunun yerine belediyemize greyder almak daha doğru olmaz mı?’’ şeklindeki serzenişimize tepki gösteren siz değil miydiniz? Bu ucuz siyaset değil midir?” açıklamasında bulundu.

Adana ilçe belediyesinde 'greyder' krizi

Adana’ya bağlı Tufanbeyli İlçe Belediyesinde sular durulmuyor. Geçtiğimiz günlerde Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü’nün, son belediye meclisinde görüşülen ve kar yağışı başlamadan önce belediyenin greyder alma talebine CHP'li Meclis Üyesi Bekir Özdemir'in karşı çıktığını ileri sürerek, "Kürekle mi küreyelim karları" diyerek tepki göstermesi üzerine Özdemir’den yanıt gecikmedi.

Başkan Remzi Ergü, ilçede her yıl yoğun kar yağışı nedeniyle kiralanan greyderlerden yeterince verim alınamadığını, Tufanbeyli halkının mağdur olmaması için İller Bankasından greyder alımı söz konusu olduğunu ve konunun komisyona sevk edildiğini iddia etmişti.

CHP'li Meclis Üyesi Bekir Özdemir'in ilçeye yapılan ve yapılacak her hizmet atağında ilçe halkının değil kendi siyasi kimliğini ön plana çıkarmak adına muhalefet ettiğini, ilçenin sorunlarına çözüm ve öneri değil sadece muhalefet ederek ilçenin geleceğine siyaset yapmak adına karalamalarda bulunduğunu ileri sürmüştü. Başkan Ergü, "İhtiyaç var mı ? Var. O halde, kira yapmayalım, satın almayalım. Siz söyleyin o zaman ne yapalım. CHP'nin kronik çıkmazı bu zaten. CHP her şeye karşı. Bir öneriniz varsa söyleyin o zaman. Kira yapma, satın alma, kürekle mi küreyelim karları" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine CHP’li Meclis Üyesi Bekir Özdemir iddialara yanıt vererek şu ifadeleri kullandı:

Birkaç gün önce yapmış olduğum açıklamalarda Tufanbeyli Belediye Başkanı’nın yıllardan beri yaptığı usulsüz işlerden bahsetmiş ve hakkında “irtikap, rüşvet, zimmet, ihaleye fesat, karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma” suçlamaları olan bir belediye başkanının soruşturmasının vatandaş tarafından merak edildiğini yazmıştım.

Bu paylaşımlarıma cevap olarak, başkanın kendisinin yerine kim ya da kimlerin yazdığı belli olmayan ancak Tufanbeyli Belediyesi’nin basın bürosu kaşesiyle hakkımda yapılan açıklamaları hayretle okudum.

BELEDİYE BAŞKANI REMZİ ERGÜ’YÜ KINIYORUM!

Belediyemizin basın bürosu seçilmiş bir belediye meclis üyesi hakkında kamuoyuna bir açıklama yapamaz.

Basın bürosunun arkasına sığınarak açıklama yapan ya da yaptıran Başkan Remzi Ergü’nün yanlış yolda olduğunu görmekteyiz. Şahsıma yönelik yaptığı yalan ve manasız açıklamalarla, kendince öç alma işine girip, alışık olduğu iftira yöntemiyle beni hemşehrilerime şikâyet ederek itibarsızlaştırma gayreti boş laftan ve boş işten öte bir şey olmamıştır.

Belediyemiz basın bürosunu kullanarak hakkımda açıklama yapmasını kınıyorum.

ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Başkan bey, göreve geldiğiniz 2014 Yerel seçimlerinden bu güne geçen süre 6 yıl 9 aydır. İlçemiz için laftan, iftiradan, kişileri birbirine düşürmekten başka ne ürettiniz de biz karşı çıktık?
Yaptığımız ilk meclis toplantılarımızın birinde gündeme getirdiğimiz “Belediyemize ait araçların neden satıldı? Bunlara ihtiyacımız yok mu?’’ şeklinde bir değerlendirmemize ve yine ihtiyaç dönemlerinde “Neden greyder-iş makinası kiralama işlerini şimdiye kadar yüksek fiyatlarla size yakın isimlerden kiralama yöntemiyle temin ettiniz ve neden hala bu yolla temin etmeye devam ediyorsunuz? Bunun yerine belediyemize greyder almak daha doğru olmaz mı?’’ şeklindeki serzenişimize tepki gösteren siz değil miydiniz?

Şimdi kalkmış “CHP Meclis Üyesi Bekir Özdemir iş makinası alımına karşı” diye açıklama yapıyorsunuz. Bu ucuz siyaset değil midir?

Ben diyorum ki,

Bu zamana kadar yaptığınız meclis kararlarında olmayan ve usulsüz şekilde düzenlenmiş evraklarla kredi kullanma yönteminizi bundan sonra o kadar rahat yapamayacaksınız; yapılacak her işiniz kanunlar çerçevesinde olmalı. Olmazsa hesabını soracağız, hemşehrilerimize anlatacağız.

Belediyemizin 2019 yılı gerçekleşmiş bütçesi yaklaşık 13.5 milyon TL’dir. Pandemi yasakları nedeniyle yapılamayan meclis oturumları sonrası Olağanüstü Meclis Toplantısı yaparak 850 bin lira borçlanma yetkisi kullandınız.
2020 yılı için kalan borçlanma limitimiz 500 bin TL civarındadır. Bu tutar, bir iş makinası (Greyder) alımı için yeterli değildir.

Hal böyleyken,

Belediyemizin daha önce kullandığı kredilerin limitleri ve alınan Meclis Kararlarında yapılan usulsüz işlerinizi kamuoyuyla paylaşmamıza alınganlık göstermiş olacaksınız ki; komisyonda değerlendirmesi dahi yapılmamış bir iş makinası alınması yönündeki karara Bekir Özdemir’in karşı olduğu şeklinde alelacele açıklamalar yaparak suyu bulandırma, çamur atma işine giriştiniz.

“CHP Meclis üyesi hizmete karşı mısınız? Bu CHP zihniyeti iş üretmez laf üretir’’ diyerek aklınız sıra hakkınızdaki yolsuzluk iddialarını unutturmak adına bize çamur atmaya kalkıyorsunuz.

Değerli Hemşerilerim;

Hepimizin gözbebeği Tufanbeyli ilçemizde gerçekleşen 2019 yılı yerel seçimleri sonrası Meclis üyesi olarak göreve başladığım ilk andan itibaren kıymetli seçmenlerimiz ve hemşerilerimizin bize emanetleri olan Meclis üyeliğini layıkıyla yapmak ve ilçemizde hizmetlere destek olmak için titizlikle çalışmaktayım.

Meclis üyeliğimin ilk gününden itibaren Tufanbeyli’miz için her meclis toplantımızda ısrarla gündeme getirmeye çalıştığım Tufanbeyli’mizin bir hak kaybına uğramaması hususu için verdiğim mücadeleye sonuna kadar devam edeceğim.
Her ne kadar ısrarla sorularımız cevap bulmamış olsa da ben ve mensubu olduğum
partimiz her konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

SAYIN BAŞKAN,
LAF DEĞİL İŞ ÜRETİN.
İFTİRA DEĞİL HİZMET YAPIN.
AKSİ TAKDİRDE TUFANBEYLİMİZİN KAYIP YILLARININ BAŞKANI OLARAK TARİHE GEÇEÇEKSİNİZ!
İLÇEMİZİN CANINA OKUMAK, SAĞA SOLA KADINA ERKEĞE İFTİRA ATMAK SİYASET DEĞİLDİR!
MİLLETİMİZİN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKIN.
KORUYAMADIĞINIZ, HESABINI VEREMEDİĞİNİZ YETİMİN HER HAKKI YARIN SİZDEN SORULACAKTIR.

MALESEF ŞİMDİYE KADAR GÖRÜNEN ŞUDUR;
HİZMET YOK,

TALAN VE MUTSUZLUK VAR!

Saygılarımla
Bekir ÖZDEMİR CUMHURİYET HALK PARTİSİ TUFANBEYLİ MECLİS ÜYESİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ

AKP Tufanbeyli Belediye Başkanı Av. Remzi Ergü ile ilgili görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk iddiaları yargıya taşınırken ilave olarak 2016’dan bugüne kadar usulsüz, geriye dönük atılmış imzalarla sık borçlanmalarda bulunduğu ileri sürülmüştü: