Adana’daki koronavirüs hastanesine Valilikten yalanlama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bin kişilik sahra hastanesi kurulduğu açıklaması üzerine Adana Valiliği, bu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını bildirildi.

Adana’daki koronavirüs hastanesine Valilikten yalanlama

CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, geçtiğimiz 4 Nisan’da koronavirüs salgınına karşı acil eylem planı çerçevesinde, TÜYAP Fuar Alanı’na belediye olarak bin yataklı sahra hastanesi kurduklarını ve kullanıma hazır olduğunu açıklamıştı. Gazetecilerin içerden görüntü alınmasına izin verilmeyen sahra hastanesiyle ilgili sadece Belediye Basın Bürosu tarafından görüntü ve fotoğraf servis edilmişti. Görüntü ve fotoğraf çekmek için alana giden gazetecileri ise güvenlik görevlileri içeri almamıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nin bulunduğu alana Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın kısa süre içinde bin yataklı ‘Sahra Hastanesi’ kurduğunu açıklamıştı.

ADANA VALİLİĞİ YALANLADI

Bu gelişmeler üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Kemal Kılıçdaroğlu da halkımız gibi aldatılmaktadır. Zira fuar alanına sadece 2 adet seperatör ve bölmeler konulmuştur” diye konuştu.

Öte yandan Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada sahra hastanesi kurulduğu iddia edilen yerin fuar alanı olduğu, bu alanda bin yataklı hastanenin bulunmadığı ve olması gereken tıbbi donanımların olmaması nedeniyle sağlık hizmeti açısından uygun şartları hiçbir şekilde taşımadığı kaydedildi. Sağlık hizmeti sunumu açısından Adana’nın herhangi bir ek yataklı veya yataksız tedavi hizmetine ihtiyaç olmadığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“İlimizde koronavirüs vakaları ile mücadelede 1’inci basamak aile hekimlikleri başta olmak üzere tüm 1. basamak sağlık tesisleri, 16’sı kamu hastanesi, 16’sı özel hastane ve 2’si üniversite hastanesi olmak üzere toplam 34 yataklı tedavi kurumumuzda 25 bin 335 sağlık personelimizle hizmet devam etmektedir. İl geneli hastanelerimizde bin 412’si yoğun bakım yatağı olmak üzere 7 bin 197 yatak mevcut olup servislerimizde doluluk oranı yüzde 10, yoğun bakımlarımızdaki doluluk oranı ise yüzde 13’tür. Aynı zamanda hastanelerimizde normal hastalarımız için de hizmet kesintisiz şekilde devam etmektedir.”

AKP İL BAŞKANI: 25 BİN SAĞLIK ÇALIŞANINA HAKSIZLIKTIR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından AKP Adana İl Başkanı Mehmet Ay da sahra hastanesinin kurulduğu iddia edilen TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre merkezine gelerek inceleme yaptı. Sahra hastanesine girmek isteyen basın mensuplarına, güvenlik görevlilerince izin verilmedi. İncelemeden sonra  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkah Ay, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Yatakların olmadığı, en basit sağlık hizmetinin karşılanmayacağı boş odaların bulunduğu bir yer. Bu çok ciddiyetsiz ve yakışıksız bir durumdur. Adana’da görev yapan 25 bin sağlık çalışanına yapılan bir haksızlıktır ve biz bunu kabul etmiyoruz. Hükümet olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyaya örnek teşkil edecek çalışmalara imza atıyoruz. Bugün Adana’da bin 550 yataklı hastanemiz başta olmak üzere 16’sı kamu, 16’sı özel, 2’si üniversite hastanesi olmak üzere toplam 34 hastanemiz pandemi hastanesi olarak ilan edildi. Adana’daki hastanelerin doluluk oranı yüzde 10’larda. Burada bir sahra hastanesine ihtiyaç yok” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sahra hastanesi kurma konusunda herhangi resmi bir izin almadığını, gerekli sağlık altyapısını da sağlayamadığını dile getiren Ay, şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu, bizdeki görüntü kayıtlarını izleseydi, o açıklamayı yapmazdı diye düşünüyorum. Demek ki yanlış bir bilgiyi, genel başkanı sözcü kılmak suretiyle kendi siyasi ikballeri uğruna servis edilmesi kabul edilemez bir durum. Bu ortamda insanlara, ihtiyaç duyulmamasına rağmen insanlara bin kişilik hastane yapıldığını söylerseniz, Adana’daki vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu anlatmış olursunuz. Böyle bir durum yok. Hastaneye ihtiyaç yok. Zaten ortada bir hastane de yok. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Türk halkından özür dilemesini bekliyoruz. İnsanlarımız müsterih olsun. Onlar için tüm imkanlarımız seferber ediliyor ve Adana’da bir sahra hastanesine ihtiyacımız yok. Adana Büyükşehir Belediyesi bu yalan siyasetten vazgeçsin.”