Adliyedeki ‘şeriat’ sloganlarına suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İstanbul Anadolu Adliyesi içerisinde ‘Yaşasın şeriat’ sloganları atanlar, bu eyleme izin veren Anadolu cumhuriyet başsavcısı ve cumhuriyet savcıları ile polis amirleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

featured

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e camide dua edilmesinin ardından hakaretler yağdıran Ahmet Bostancı tahliye edilmişti. Ahmet Bostancı’nın tahliyesinin ardından duruşmanın görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde “Yaşasın şeriat” sloganları atılmıştı.

HKP’DEN SUÇ DUYURUSU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, adliye içerisinde ‘Yaşasın şeriat’ sloganları atanlar, bu eyleme izin veren İstanbul Anadolu Adalet Sarayı cumhuriyet başsavcısı ve cumhuriyet savcıları ile polis amirleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, söz konusu isimlerin “Anayasayı ihlal”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarını işledikleri belirtildi.

‘ŞERİAT ÇIĞLIKLARINI YARGIYA TAŞIDIK’

Suç duyurusuna ilişkin sosyal medyadan açıklama yapan HKP MYK üyesi Adnan Okur,“Şeriat çığlıklarını yargıya taşıdık” dedi. Okur’un açıklamaları şöyle:

“Ülkemizin ortaçağ karanlığına götürülmesine isyan eden ve bu karanlığa gidişe karşı en etkin mücadeleyi yürüten Halkın Kurtuluş Partisi olarak, artık olağan hale gelen laik Cumhuriyet’imizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına yönelik saldırıları, hakaretleri içimize sindiremiyoruz.

Adliye koridorlarında ‘Yaşasın şeriat’ sloganlarının atıldığı eylemin üzerinden 3 gün geçiyor ama cumhuriyet savcıları harekete geçmiyor. Yine biz harekete geçiyoruz. Ama bugünler de geçecek. Bu karanlığı yarıp aydınlık günleri getireceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Gayrettepe’de bulunan Hacı Nimet Özden Camii’nde Cuma namazı sırasında İmam’ın Atatürk’e dua etmesinden rahatsız olan Bostancı camiden ayrılmıştı. Yolda yürürken video çeken Bostancı, Atatürk’e ve ona dua eden imama hakaret etmişti.

Çektiği videoyu sosyal medyada paylaşan Bostancı hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Ümraniye’de yakalanarak gözaltına alınan Bostancı polis merkezine götürülmüştü. Bostancı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheli, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Ahmet Bostancı hakkında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyordu.

ATATÜRK’E HAKARETE TAHLİYE

Geçen günlerde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla Atatürk’e ve ona dua eden imama hakaret eden Ahmet Bostancı hakkında tahliye kararı verilmişti.

Esasa ilişkin savunma yapan sanık, “Türk milletinden kamuoyundan ve burada bulunan herkesten özür dilerim. Yaptığım şeyin yanlış olduğunun farkındayım. Herkes hakkını helal etsin.” demişti. Duruşma, sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için ertelenmişti.

ADLİYEDE ‘ŞERİAT SLOGANLARI

Ahmet Bostancı’nın tahliyesinin ardından duruşmanın görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde “Yaşasın şeriat” sloganları atılmıştı.

 

Adliyedeki ‘şeriat’ sloganlarına suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!