Adnan Oktar’ın elemanı diplomatik görüşmelerde tercümanlık yapmış

Türkiye ile Rusya arasındaki heyetlere tercümanlık yapan ve aynı zamanda Rus vatandaşı da olan Leyla İzmailova’nın Adnan Oktar örgütü adına casusluk yaptığı ortaya çıktı.

Adnan Oktar’ın elemanı diplomatik görüşmelerde tercümanlık yapmış

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü’ne yönelik görülecek olan davada Oktar’a ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçlaması da yöneltilmişti. Bu suçlamanın nedeni ise Oktar grubuna mensup olan Leyla İzmailova isimli tercüman neden oldu. 15 yıldır örgüt üyesi olan İzmailova, Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre Rusya ile Türkiye Dışişleri bakanları arasında Astana görüşmelerini de içeren ikili toplantılarda tercümanlık görevinde bulunarak görüşmeleri kelimesi kelimesine örgüte aktardı. İzmailova’nın 2018 yılında gerçekleştirilen bu iki toplantı dışında, geçtiğimiz aylarda bir başka üst düzey toplantıya da tercümanlık yaptığı ortaya çıktı.

GÖRÜŞME MAYIS’TA GERÇEKLEŞTİ

Oktar grubu hakkında iddianamenin hazırlık aşamasında olduğu süre içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı yetkililerinden bir heyet 2-3 günlük bir program dahilinde Rusya’ya gitti. Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre 20 Mayıs tarihinde Rusya’daki Adalet Bakanlığı temsilcileriyle yapılan görüşmeye Türk heyetin çevirmenliğini 1 saat boyunca farklı bir kişi gerçekleştirdi. Görüşmenin ilerleyen saatlerinde ise farklı bir tercüman Türk heyetine tercümanlık için yerini aldı.

ŞÜPHELENİNCE GÖRÜŞMEYİ SONLANDIRDI

Gelen ikinci tercümanın kendisini tanıtırken ismini ‘Leyla’ diyerek tanıtması üzerine Adnan Oktar soruşturmasının iç yüzüne hakim olan üst düzey bir Türk yetkili şüphelenerek tercümana soy ismini sordu. Tercüman, soy isminin ‘İzmailova’ olduğunu söyledi. Üst düzey Türk yetkili bu cevap üzerine Rus yetkililerle yapılan görüşmenin içeriğini güvenlik nedeniyle güncel meseleler üzerine yönelterek görüşmeyi kısa bir süre devam ettirerek sonlandırdı. Rusya Adalet Bakanlığı temsilcileriyle yapılan görüşmeye tercümanlık yapan ismin görüşme esnasında ‘siyasal ve askeri casusluk yapmak’ suçundan soruşturulan şüpheli Leyla İzmailova olduğu belirlendi.