Adnan Oktar'ın gözde kediciği hakkında tuhaf talep

Adnan Oktar’ın özel hayatıyla ilgili abartılı ve garip söylemlerde bulunan örgüt yöneticisi Merve Büyükbayrak hakkında müşteki avukatından ilginç bir talep geldi. Avukat Sena Akkaya, Büyükbayrak’ın Adli Tıp’a sevkedilmesi talebinde bulundu.

Adnan Oktar'ın gözde kediciği hakkında tuhaf talep
Adnan Oktar'ın gözde kediciği hakkında tuhaf talep

Adnan Oktar suç örgütü davasında yargılanan Merve Büyükbayrak hakkında müşteki avukatı Sena Akkaya ilginç bir talepte bulundu.

Avukat Akkaya, Büyükbayrak'ın, Adnan Oktar'ın özel hayatına yönelik kullandığı şoke eden ifadelerden yola çıkarak ivedilikle Adli Tıp'a sevkedilmesini istedi.

Sabah’ın haberine göre, Akkaya’nın "Bu rapora göre sanığın cezai ehliyetinin değerlendirilmesini sayın mahkemenizden talep ediyorum. Rapor gelene kadar kendisine soru sormayacağız" demesi dikkat çekti.

Daha sonra sanık avukatları söz alarak bu talebe itiraz etti. 

'KIZ GETİRME İMAMI'NDAN HERKÜL.ORG SAVUNMASI'

Öte yandan, bugünkü duruşmada Adnan Oktar suç örgütünde ‘kız getirme imamı’ olduğu iddia edilen Bora Yıldız kendisine ait dizüstü bilgisayarda FETÖ iltisaklı ‘’Herkül.org’’ sitesinin mobil uygulamasının kurulum dosyalarının bulunmasına ilişkin savunma yaptı.

Sanık Yıldız, uygulamanın kurulumu için kendilerinden yardım istediği iddia edilen Yasin Yalçınkaya adlı kişinin FETÖ’den tutuklu olduğunu ve adli makamların bu kişiye kolayca ulaşabileceğini belirterek Yalçınkaya’nın duruşmada dinlenilmesini talep etti.

Savunmasını tamamlayan Yıldız’a müşteki avukatlarından biri, "Dava dosyasında altında sizin adınızın bulunduğu bazı notlar yer alıyor. Bu notlarda müşteki genç kızlarla ilgili bilgilerin yanı sıra ‘toplu olarak görüşmedik’ gibi detaylar var. Bu notları siz mi yazdınız?" diye sordu. Yıldız da "Yazı benim değil. Kumpas bu. Benim imzam bile yok." şeklinde cevap verdi.

Duruşmada savunma yapan sanık Yeliz Sucu da bir örgüt olmadıklarını iddia ederek, kendilerine önceden aralarında olan bazı müştekilerin diğer müştekileri yönlendirmesiyle iftira atıldığını ileri sürdü.

Duruşmaya yarın sanık savunmalarının alınmasıyla devam edilecek.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede, sanıkların haricinde 26 kişi "mağdur", aralarında eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu 99 kişi ise "müşteki" sıfatıyla yer alıyor. Mağdur ve müştekilerin yanı sıra 23 tanık ve etkin pişmanlıktan yararlanan 25 kişinin beyanlarına yer verilen iddianamede, sanık Adnan Oktar'ın elebaşılığındaki silahlı suç örgütünün biri firari 13 yöneticisi bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanıklar hakkındaki suçlamalar şöyle:

"Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, hakaret, 3628 sayılı Mal Varlığı Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırmak."

İddianamede, örgüt elebaşı Adnan Oktar hakkında, ''devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme'', ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme'', ''terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek'', ''kasten öldürmeye teşebbüs'', ''5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet'', ''resmi belgeyi yok etmek'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''nitelikli cinsel saldırı'', ''çocuğun nitelikli cinsel istismarı'', ''6136 Sayılı Kanun'a muhalefet'', ''eğitim öğretim hakkının engellenmesi'', ''eziyet etme'', ''şantaj'', ''cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama'', ''dolandırıcılık'', ''3628 sayılı Kanun'a muhalefet'', ''hakaret'', ''tehdit'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''suçluyu kayırma'' ve ''kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması'' suçlarından toplam 420 yıldan 871 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, 11 müşteki-sanık hakkında ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma'' suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası, diğer sanıklar hakkında benzer suçlardan hapis cezaları talep ediliyor.

EK İDDİANAME

Yargılama sürerken, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar ile ana davadan tutuklu bazı sanıkların da bulunduğu 18 kişi hakkında ek iddianame düzenlenmiş, iddianame ana dava dosyasıyla birleşmişti.

Ek iddianamede, 18 sanığın "nitelikli cinsel saldırı", "örgüt üyeliği", hürriyeti tahdit", "tehdit" ve örgüte yardım" suçlarından değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyor.