‘Adres bilgilerini paylaşıp, linç çağrısı yaptı’… Skandal iddiaya Yurtiçi Kargo’dan açıklama

Kadıköy'de maske takmadığı gerekçesiyle polislerin müdahale ettiği Rana Batı'nın adresini kargo sisteminden bulup, linç çağrısında bulunan Yurtiçi Kargo çalışanıyla ilgili firmadan açıklama geldi.

‘Adres bilgilerini paylaşıp, linç çağrısı yaptı’… Skandal iddiaya Yurtiçi Kargo’dan açıklama

İstanbul Kadıköy'de maske takmadığı gerekçesiyle polislerle tartışan sonrasında ise gözaltına alınmak istenen 19 yaşındaki Rana Batı’nın görüntüleri sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Olay sonrası söz konusu polisler önce görevden alımış, ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla göreve dönmüştü.

Olayla ilgili tartışmalar devam ederken, Rana Batı ile ilgili bir gelişme yaşandı. Yurtiçi Kargo firmasında çalışan bir kişinin müşteri veri sistemine girererek kadının adresini bulduğu ve sonrasında "linç" çağrısında bulunduğu ortaya çıktı.

Aykırı sitesinden Berat Temiz ve Yağmur Dinç'in haberine göre kargo çalışanı önce Rana Batı’nın Instagram profilini ele geçirdi. Sonrasında hesaptan yapılan paylaşımlarda kullanılan ifadeler dikkat çekti: "Hesap bendedir dostlar. Sadece bir kaç saat içinde bu soysuz kızın numara ve adresini paylaşacağım. Artık gider evinden mi alırsınız bilemem, beni mahkemeye verdiğinde hep beraber adliyeye gidiyoruz."

SÜRE VERİP TEHDİT ETTİ

Yurtiçi kargo çalışanı sisteme ulaşamadığını ve birazdan aktif olacağını söyledikten sonra Kadıköy'de polislerle tartışan Batı’ya 1 saat süre verdi. Bu sürenin içinde özür videosu çekip yayınlamazsa, evinin adresini ve telefon numarasını açıklayacağını ilan etti.

Sonrasında Yurtiçi personeli kadının adres ve telefon bilgilerini paylaştı.

METROBÜSLE 1,5 SAAT

Şahıs, adres bilgilerini paylaştıktan sonra kendi bulunduğu konumdan kadının evinin uzaklığını tespit edip "metrobüsle 1,5 saat" dedikten sonra "hep beraber gidelim mi" şeklinde bir paylaşım daha yaptı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Olay kısa sürede sosyal medya kullanıcılarının büyük tepkisine neden oldu.

Sosyal medyada konuyla ilgili olarak #YurticiKargoCevapVer hastagiyle binlerce mesaj paylaşıldı.

Müşterilerin bilgilerinin nasıl bu kadar ulaşabildiğini sorgulayan vatandaşlar, Yurtiçi Kargo personeliyle ilgili firmanın acilen açıklama yapması çağrısında bulundu.

YURTİÇİ KARGO’DAN AÇIKLAMA

Yurtiçi Kargo da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, çalışanların sistem üzerinden müşterilerin bilgilerine erişemediğini ve sadece dağıtım sırasında adres bilgilerinin ilgili personele gösterildiğini belirtti.

Açıklamada "Konunun şirketimizle ilgili olup olmadığı hakkında net bir bilgi olmasa da olay araştırılmaktadır. Bir ihlal yaşandı ise tüm kanuni haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz" denildi.