AFAD’dan 30 ile kritik ‘sel-heyelan’ uyarısı: Samsun’da bir can kaybı

AFAD Başkanı Sezer, 15 ile turuncu 15 ile sarı uyarı verdiklerini açıkladı. Sezer, “Şu anda 15 ilimize turuncu uyarı vermiş durumdayız. Meteoroloji ile beraber anlık olarak takip ediyoruz. Bu verilen uyarılar sonucunda başta yetkililer olmak üzere valilerimiz, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız olmak üzere tüm kriz merkezlerimiz şu anda aktif durumda” dedi. Öte yandan Samsun'da sele kapılan bir vatandaş hayatını kaybettiği öğrenildi.

featured

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), aşırı yağışlar nedeniyle 15 il için ‘turuncu’, 15 il için ise ‘sarı’ kodlu uyarı yaptı. Yağışların devam ettiği bölgelerde 63 ihbara AFAD ve itfaiye ekiplerince müdahale edildiği ifade edilirken, Zonguldak-İstanbul yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgilere göre, Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak illerinde ‘Turuncu Kod’, Amasya, Bilecik, Bursa, Erzincan, İstanbul, Tokat, Bayburt, Yozgat, Ardahan, Yalova, Sivas, Kars, Gümüşhane, Erzurum, Çorum illeri için de ‘Sarı Kod’ uyarısı verildiği duyruldu.

Uyarı verilen illerde, valilik ve İl AFAD Müdürlüklerine mesaj formuyla bilgilendirme yapıldı. AFAD tarafından turuncu kod ile uyarılan 15 ilde yaşayan tüm vatandaşlar SMS ile bilgilendirildi.

Öte yandan AFAD Başkanı Yunus Sezer, sağanak yağışın hasarlara neden olduğu Ordu’ya geldi.

Beraberindeki Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ile birlikte kentte incelemelerde bulunan Sezer, Ordu’da yaşanan taşkında herhangi bir can kaybının yaşanmadığını söyledi. Ekiplerin hasar tespit çalışmaları başladığını belirten Sezer, “Çok şükür dün gece yarısından itibaren yoğun bir şekilde yağış almamıza rağmen, taşkın olmasına rağmen Ordu merkezimizde herhangi bir can kaybı meydana gelmedi. İş yeri zararlarımız var. Araç ve ev su baskınları sonucu oluşan eşya zararları var. Zarar tespit ekiplerimiz şu anda sahada çalışmalarını devam ettiriyorlar. En kısa sürede bunlarla birlikte de vatandaşlarımızın yarasını saracağız. Hem Cumhurbaşkanımızın hem İçişleri Bakanımızın her türlü destek ve yardımın yapılması yönünde talimatları var bizlere. Bunları yerine getireceğiz en kısa sürede” diye konuştu.

ZONGULDAK-İSTANBUL YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Zonguldak’ın Merkez ilçe ve Çaycuma ilçesindeki aşırı yağışlar nedeniyle bölgeye, Zonguldak İl AFAD’dan 14 personel, 3 bot, Bilecik İl AFAD’dan 2 personel, 1 motopomp, 1 pompa ve 1 araç, Manisa İl AFAD’dan 3 personel, 1 motopomp, 1 pompa ve 1 araç, Jandarma Arama Kurtarma’dan 7 dalgıç, 3 bot ve 2 araç görevlendirildi. Aşırı yağışlar sonucu il genelinde su baskınları, yıldırım düşmesi ve kaya düşmesi meydana geldi. Yağışların devam ettiği bölgede 63 ihbara AFAD ve itfaiye ekiplerince müdahale edildiği ifade edilirken, Zonguldak-İstanbul yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

HEYELAN VE TOPRAK KAYMASI

Sezer, sağanak nedeniyle bine yakın heyelan olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 130 kilogram yağış alındı. Büyük bir yağış Karadeniz’de. Buna bağlı olarak da bine yakın heyelan ve toprak kayması var. Ekiplerimiz özellikle yerleşim yerleri etkilenen alanlarda şu anda 4 ekibimiz Ordu genelinde çalışmalarını devam ettiriyor. Burada yine vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tüm çalışmalar en hızlı şekilde ortaya konulacak” dedi.

SAMSUN’DA 1 ÖLÜ

Samsun’da etkili olan sağanak nedeniyle sele kapılan 1 kişinin hayatını kaybettiğini bildiren Sezer, “Maalesef dün Samsun’da yine bir vatandaşımızı sele kapılması sonucunda kaybettik. Geceden sabaha kadar arama-kurtarma çalışmaları devam etti. Sabah itibariyle onu da bulduk. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına da başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DİKKATLİ OLACAĞIZ’

Vatandaşlara dikkatli olmaları yönünde çağrıda da bulunan Sezer, şöyle konuştu:

“Şu anda 15 ilimizi turuncu uyarı vermiş durumdayız. Meteoroloji ile beraber anlık olarak takip ediyoruz. Bu verilen uyarılar sonucunda başta yetkililer olmak üzere valilerimiz, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız olmak üzere tüm kriz merkezlerimiz şu anda aktif durumda. İş makineleriyle risk oluşturan yerlerde tedbirler alınmış durumda. Aynı zamanda da olası sıkıntılara karşı hava araçlarımızı da arama-kurtarma noktasında bekletiyoruz. Dün Şile’de mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtardık Sahil Güvenliğimizin helikopteriyle. Yine aynı şekilde burada da tedbirli bir şekilde devam ettiriyoruz. Vatandaşlarımızdan özellikle istirhamımız şudur; yarın da devam edecek turuncu uyarı bazı illerimizde. Turuncu uyarının bulunduğu bölgelerdeki herkese SMS gönderiyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen uyarıları dikkate almalarını, özellikle risk oluşturan dere yatakları gibi alanlardan uzak durmalarını istirham ediyorum.”

Sezer, alınan tedbirlerin ve önlemlerin bu tür afetlerin oluşturduğu hasarların boyutunu azalttığını sözlerine ekledi.

İSTANBUL

İstanbul’un bazı bölgelerinde etkili olan sağanak nedeniyle trafikte zaman zaman aksamalar yaşandı.

Kentte sabah saatlerinden itibaren bazı ilçelerde sağanak etkisini arttırdı.

Yer yer kuvvetli rüzgarın da görüldüğü kentte, Anadolu Yakası’nda Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Sancaktepe, Kartal, Pendik ilçelerinde sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Avrupa yakasında da Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Sarıyer ilçelerinde aralıklarla yağış görüldü.

Yağmur nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu, trafikte yer yer aksama yaşandı.

DÜZCE VE ZONGULDAK’TA TAŞKIN

Düzce ve Zonguldak’ta da etkisini sürdüren kuvvetli yağışın ardından birçok noktada su taşkınları yaşandı, bazı ev ve tarım arazileri zarar gördü.

Düzce’de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli yağış, Merkez, Akçakoca ve Kaynaşlı ilçelerinde dereleri taşırdı.

Akçakoca ilçe merkezinde bulunan Değirmen Ağzı Deresi’nin taşma riskine karşı belediye ekipleri çalışma başlattı. İlçede bulunan Altunçay ve Çayağzı köylerinde ise etkili olan sağanağın ardından tarım arazileri sular altında kaldı.

Merkez’e bağlı Fındıklı Aksu köyünde bulunan bir bağ evinin, dere yatağındaki taşkına dayanamayarak sel sularına kapıldığı, Kaynaşlı’ya bağlı Sarıçökek köyündeki kanalın ise sağanak nedeniyle taştığı görüldü.

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, AA muhabirine, yağmurun devam ettiğini belirterek, aşırı yağışlar nedeniyle derelerde taşma riskinin bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan bölgedeki vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendiren AFAD İl Müdürlüğü koordinesindeki Düzce Arama Kurtarma Ekibi (DAKE), taşkın yaşanan mevkilerde çalışmalarını sürdürüyor.

KARABÜK

Karabük’ün Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle trafiğe kapanan Karabük-Zonguldak kara yolunun açılması için çalışmalar sürüyor, bazı kereste fabrikaları ve köylerde su baskınları yaşandı. Sağanağın etkili olduğu ilçede Karabük-Zonguldak kara yolunda 2 yerde çökme oluştu. Yolun açılması için kara yolları ve İl Özel İdaresi ekipleri çalışma başlattı.

Bazı köylerde ve merkeze bağlı Özal Mahallesi’nde su baskınları yaşandı. Bazı kereste fabrikaları sular altında kaldı. Bölgeye giden Vali Fuat Gürel, iş makinesine binerek çalışmaları inceledi.

ERZURUM

Erzurum’da etkili olan sağanak nedeniyle bazı ev ve işyerleri ile köprülü kavşaklarda su baskınları meydana geldi. Kentte aralıklarla devam eden sağanak hayatı olumsuz etkiledi, yaklaşık yarım saat devam eden yağış sonrası bazı mazgalların tıkanması sebebiyle cadde ile sokaklar kısmen suyla kaplandı.

Yağışın oluşturduğu su birikintileri yüzünden bazı alt geçit ve caddelerde ulaşım kısa süreliğine aksadı.
Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri de yol ve alt geçitlerde çalışma başlatıp önlem aldı.

Polis ekipleri de kent merkezindeki köprülü kavşaklarda biriken sularda sürücülerin mahsur kalmaması için giriş ve çıkışları kapattı.

Gez Mahallesi, 50. Yıl Caddesi, Aşağı Mumcu, Saraybosna Caddesi, Hastaneler Caddesi üstünde sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı.

Yakutiye ilçesindeki Aziziye Köprüsü, Çat yolu üzerindeki Şehir Hastanesi önündeki alt geçit ile Palandöken ilçesindeki Atlama Kuleleri, Beyaz Evler Kavşağı ve Mevlana Caddesi tamamen suyla dolunca bir süre araç geçişine izin verilmedi.

Merkez Aziziye ilçesinde de bazı ev ve iş yerlerinde su baskını meydana geldi.

Sağanağa hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar ise otobüs durakları ve iş yerlerinin önünde sağanağın durmasını bekledi.

Su baskını nedeniyle aracıyla Hamidiye Köprüsü’nde mahsur kalan ve otomobilin üstüne çıkarak yardım isteyen vatandaş itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

TRABZON

Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yakınında bulunan rögarlar tıkandı, su baskınları yaşandı. Söz konusu alanda ekiplerin rögar temizleme çalışmaları sürüyor. Ortahisar ilçesine bağlı Doğançay Çamlık Küme evlerinin bulunduğu noktada şiddetli yağış nedeniyle heyelan meydana geldi. Yöre sakinlerinden 65 yaşındaki Mehmet Karamanlı, AA muhabirine, heyelan olduğunda ırmak kenarında bulunduğunu söyledi.

Heyelanı görenlerin bağırması üzerine hemen bulunduğu yerden uzaklaştığını anlatan Karamanlı, “Eve doğru su doldu. Hemen müdahale ettik. Ağaç koyduk, suyu ırmağa doğru verdik.” ifadelerini kullandı. Karamanlı, heyelanın ardından ilgililerin olay yerine geldiğini belirterek, “İş makineleri geldi, kaymakam geldi. Burayı açtılar. Şimdi gelip yapacaklar. Çok aşırı su geldi.” diye konuştu.

Doğançay Çamlık mevkisindeki bazı tarlalarda toprak kayması sebebiyle mahsuller de zarar gördü. Akçaabat ilçesine bağlı Akçaköy Mahallesi yolu da heyelan nedeniyle taş ve hafriyatla doldu. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, DSİ ve Karayolları ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

BARTIN

Bartın’da sağanak hayatı olumsuz etkiliyor. Kentte dün başlayan kuvvetli yağış nedeniyle yüksek kesimlerden gelen su nedeniyle Orduyeri Caddesi’nde yollar dereye döndü.

ORDU

Ordu’da sağanak nedeniyle debisi yükselen Bülbül Deresi’nin bazı noktalardan taşması sonucu caddeleri su bastı. Kentte akşam saatlerinde etkisini arttıran sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Altınordu ilçesinde debisi yükselen Bülbül Deresi’nin belli bölümlerinden taşmasıyla Süleymanfelek ve Zübeyde Hanım caddelerini su bastı. Caddelerdeki esnaf, iş yerlerindeki su ve çamuru temizlemeye çalışıyor.

Altınordu ilçesindeki kara yolu güvenlik amacıyla Samsun ve Giresun yönlerinden polis ekiplerince trafiğe kapatıldı.Selimiye ve Nizamettin mahallelerinde de vatandaşlar yoğun su birikintileri nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşadı. Altınordu Belediyesine bağlı ekipler, tıkanan rögar ve su kanallarını açmaya çalıştı.
Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Polis ekipleri de bölgede vatandaşları dereye yakın yürümemeleri konusunda uyarıyor.

AFAD’dan 30 ile kritik ‘sel-heyelan’ uyarısı: Samsun’da bir can kaybı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!