İstanbul’da panik yaratan görüntüde gerçek ortaya çıktı

İstanbul’da 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'de çekilen ve 'köprüde hasar oluştu' denilerek sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın sırrı çözüldü. Büyük panik yaratan fotoğrafla ilgili gerçek kısa süre sonra ortaya çıktı. Görüntünün köprüde bayrak asılması sırasında çekildiği, köprünün herhangi bir hasar almadığı öğrenildi. Afad da 'Üç köprüde de yapısal bir sorun yok' açıklamasını yaptı. 

İstanbul’da panik yaratan görüntüde gerçek ortaya çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Sosyal medya üzerinden deprem sonrası 15 Temmuz Şehitler köprüsünde hasar oluştu şeklinde paylaşımlar yapılıyor. Kesinlikle itibar etmeyin lütfen. Bahse konu yerde bayrak asmak için platform var. Vatandaşlarımızın panik yapmaması bizim için önemli.” denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN O PAYLAŞIMA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da ABD dönüşü yaptığı açıklamasında konu ile ilgili “Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok açıklama yapanlar olur. Bu tür açıklamalar kimseyi yanıltmasın. Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış. Bu tweet de “köprüleri kullanmayın, köprünün halatları koptu” Böyle densizlik yapanlar da var. Böyle bir şey söz konusu değil. 8 kadar yaralanma olayı söz konusu, bunlar da hafif yaralı. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor” ifadelerini kullandı.

AFAD: 3 KÖPRÜDE DE SORUN YOK

İstanbul’da meydana gelen depremle ilgili yapılan açıklamada da en büyüğü 4,1 büyüklüğünde 28 artçının oluştuğu deprem sonrası Boğaziçi’ndeki üç köprüde de yapısal bir sorun olmadığı bildirildi.

AFAD açıklamasında ayrıca, “Biruni Üniversitesi karşısındaki surlarda yıkıntı, bazı ilçelerdeki binalarda çatlaklar, Sultangazi ve Eyüp’te iki binada hasar tespit edildi” denildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valiliği’nden Sözcü’ye yapılan açıklamada  da “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde halat koptu iddiası doğru değil. Köprünün altında bakım onarım platformu var. Görüntüye bahse konu durum oradan kaynaklanıyor. Hiçbir sorun yok” denildi.