Yetkileri budanan TSK depremde ne yapacak?

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, İstanbul'da yaşanan 5.8 şiddetindeki depremin ardından önemli bir konuyu gündeme getirdi. AFAD koordinesinde yürütülen deprem çalışmaları sırasında TSK'nın desteğinin önemine dikkat çeken Karataş, 'Milli Savunma Bakanlığı'nın son teşkilat yapısına göre deprem/tabii afet durumlarında TSK ne yapacak?' diye sordu. Emekli Tümamiral Mustafa Özbey de 'Devlet TSK'nın afet sorumluluğunu budadı' ifadelerini kullandı. 

Yetkileri budanan TSK depremde ne yapacak?

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, afet durumlarında AFAD koordinesinde yürütülecek olan deprem çalışmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin önemine dikkat çekti. 17 Ağustos 1999’dan örnek veren emekli Tümgeneral Karataş, Milli Savunma Bakanlığı’nın son teşkilat yapısına göre TSK’nın afet durumlarında ne yapacağını sordu. Karataş’ın paylaşımına yorum yazan emekli Tümamiral Mustafa Özbey de, ‘Devlet TSK’nin afet sorumluluğunu budadı’ diyerek TSK dışında hiçbir kurumun bu büyük yükün altından kalkamayacağını kaydetti.

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“#AFAD koordinesinde yürütülen/yürütülecek deprem çalışmaları için #MSB #TSK desteği çok önemlidir. Kanun, Yönetmelik, Yönerge, Genelge kağıt üzerinde kalır. #MSB son teşkilat yapısına göre deprem/tabii afet durumlarında #TSK ne yapacak?”

17 AĞUSTOS DEPREMİNDE KRİZ MASALARINDAN BİRİ GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NDAYDI

Karataş, daha sonra dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit’in 17 Ağustos 1999’daki depremle ilgili basın açıklamasına dikkat çekerek, “Başbakan #BülentEcevit’in #17AğustosDepremi Basın Açıklamasını lütfen izleyiniz. Konuşmasının sonuna doğru kriz masalarından birinin de #GenelkurmayBaşkanlığı’nda olduğunu söylüyor. #MSB son teşkilat yapısına göre #TSK ne yapacak?” sorusunu yöneltti.

‘DEVLET TSK’NIN AFET SORUMLULUĞUNU BUDADI’

Beyazıt Karataş’ın paylaşımına yorum yapan emekli Tümamiral Mustafa Özbey de “Karataş Paşam, Devlet; TSK’nin afet sorumluluğunu budadı. Daha önce afetlerde resmî görevi olduğundan bunula ilgili sürekli eğitim de yapıyordu. Çok ivedi TSK en üst düzeyde yeniden yetkilendirilmelidir. Hiçbir kurum TSK dışında bu büyük yükün altından kalkamaz” ifadelerini kullandı.