Afganistan'da son 24 saate 13 vilayette çatışma yaşandı

Afganistan'ın 13 vilayetinde son 24 saat içinde Taliban militanlarıyla yaşanan çatışmalar ve düzenlenen operasyonlarda 258 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Afganistan'da son 24 saate 13 vilayette çatışma yaşandı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin sağlanmasında önde gelen bir rol oynaması konusunda uzlaştıklarını söyledi.

Afganistan'da gücünü koruyan terör örgütü Taliban ise Türkiye'nin Afganistan'dan çekilmesini istiyor. Son günlerde Taliban'ın artan saldırıları Kabil'de kalacak Türk gücünü bekleyen zorlukların habercisi niteliğinde.

'258 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ'

Afganistan Savunma Bakanlığı, ülkenin, Nangarhar, Lagman, Paktiya, Zabul, Herat, Farah, Gur, Faryab, Belh, Cüzcan, Helmand, Tahar ve Baglan vilayetlerinde son 24 saat içinde Taliban ile çatışma yaşandığını ve militanlara karşı operasyon düzenlendiğini açıkladı.

Çatışma ve operasyonlar sonucu 258 militanın öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, 156 militanın da yaralandığı kaydedildi.

Çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği operasyonda ayrıca patlamaya hazır 76 bombanın etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

TALİBAN, SON 24 SAATTE 3 İLÇENİN KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRDİKLERİNİ İDDİA ETTİ

Taliban'dan yapılan açıklamada ise son 24 saat içinde 3 ilçenin kontrolünü ele geçirdikleri ve çok sayıda güvenlik görevlisinin kendilerine teslim olduğu iddia edildi.

Bir yandan barış sürecinin belirsizliği sürerken diğer yandan da saldırılar devam ediyor.

Afganistan'da mayıs başından beri yabancı güçlerin çekilmeye başlamasıyla şiddet olayları arttı.

Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi, geçen hafta, Taliban'ın Mayıs ayında bin 455 saldırı düzenlediğini açıklamıştı.

Öte yandan Taliban militanları, yaklaşık son 2 ay içinde 15 ilçenin kontrolünü ele geçirdi.

BM verilerine göre, Taliban kent merkezleri dışarıda tutulduğunda dahi ülke topraklarının yüzde 50 ila 70’ini elinde bulunduruyor.