Afrika sömürge parasını bırakıyor… Fransa zor durumda

Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülke, 2020’den itibaren sömürge parası 74 yıllık CFA Frangı'nı terk ederek kendi ortak para birimine geçecek.

Afrika sömürge parasını bırakıyor… Fransa zor durumda

Açıklamayı yapan Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, ayrıca Fransa Merkez Bankası ve hazinesi ile de bağlarını keseceklerini söyledi.

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, UEMOA üyesi 8 ülkenin CFA frangı konusunda reform kararı aldığını, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını gelecek yıldan itibaren kullanmayacaklarını belirtti.

Ouattara, 8 ülkenin ayrıca Fransa Merkez Bankası ve hazinesi ile teknik bağlarını keserek, yeni para birimini kendilerinin yöneteceğini vurguladı. Ouattara, ekonun değerinin de CFA frangı gibi avroyla sabitleneceğini kaydetti. Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin yüzde 50’sinin Fransa Merkez Bankasında tutulması uygulaması da kalkacak.

EMMANUEL MACRON NE DEMİŞTİ?

Emmanuel Macron, sömürgeciliğin “ağır bir hata” olduğunu söyleyerek tarihte bir sayfayı kapatma çağrısında bulunmuştu.

Uzun yıllar Fransa’nın himayesi altında kalan Fildişi Sahili’ni ziyaret eden lider, burada yaptığı konuşmada kendi ülkesinin hegemonik olarak algılandığını, ülkesinin sömürgeciliğin tuzaklarına düşmesinin bir hata olduğunu söyledi.

Macron Afrikalı genç nesli, ülkesiyle yeni bir dostluk ilişkisi kurmaya davet etti. Macron’un seçim kampanyası boyunca Fransa’nın Cezayir’i kolonileştirmesinin insanlık suçu olduğunu söylemesi büyük tartışma yaratmıştı. Macron’un “sömürgecilik hataydı” çıkışı “yeni sömürge manevrası” olarak yorumlandı.