Ahıska Türklerinin mezarını satan adam TCDD Genel Müdürünün danışmanı oldu

Amerika'daki Ahıska Türklerinin mezarlarını sattığı belirtilen İslam Şahbandarov'un TCDD Genel Müdürüne 'danışman' olduğu ileri sürüldü.

Ahıska Türklerinin mezarını satan adam TCDD Genel Müdürünün danışmanı oldu

Amerika’ da Ahıska Türklerinin mezarlarını sattığı öğrenilen İslam Şahbandarov’un TCDD Genel Müdür danışmanı olduğu iddia edildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da olmayan Şahbandarov’un Rus vatandaşı olduğu belirtildi.

Veryansın Tv’de de önceki gün yayınlanan Türkiye’den Rusya ve Ortadoğu’ya yaş meyve-sebze taşıyan KDY Lojistik firmasının sahipleri tarafından ağır suçlamalara muhatap olan TCDD yönetimi şimdi de tartışmalı bir danışmanla gündeme geldi.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un yeni bir danışmanı var. Söz konusu danışman Ahıska Türkü olan İslam Şahbandarov.

TCDD Genel Müdürü Uygun’un el üstünde tuttuğu İslam Şahbandarov, TCDD üst düzey yönetimi tarafından uluslararası görüşmelerde heyete dâhil ediliyor.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun (soldan ikinci) ile ‘danışman’ İslam Şahbandarov (sağdan ikinci)

BİLAL ERDOĞAN’IN ADINI KULLANIYOR

TCDD’nin Rusya, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan’da yaptığı tüm görüşmelerde Türk vatandaşı olmayan Şahbandarov’un ‘danışman’ sıfatıyla yer aldığı, hatta üst düzey bürokratlardan daha etkili olduğu öğrenildi.

KDY Lojistik firmasının ortaklarından işadamı Yakup Sağlam da, vagon kiraladıkları TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’un kendilerini bu zata yönlendirdiğini, Şahbandarov’un ise Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan’la birlikte çalışmaları için telkinde bulunduğu gerekçesiyle CİMER’e şikayette bulunmuştu. Sağlam, Şahbandarov’un kendilerine arkalarındaki gücün Bilal Erdoğan olduğunu iddia ettiğini de aktarmıştı.

AHISKA TÜRKLERİ DIŞLADI

Azerbaycan’daki bir etkinlikte Bilal Erdoğan’la birlikte yer aldığı fotoğrafı da ortaya çıkan İslam Şahbandarov, ABD’deki Ahıska Türkleri Birliği’nin eski başkanı… Ancak yaptığı yolsuzluklar nedeniyle bu görevinden ihraç edilmiş. Ahıska Türkleri’ne ait mezarlığı gizlice sattığı anlaşılınca mensubu olduğu topluluk tarafından dışlanan bu Rus vatandaşının TCDD üst düzey yönetiminde nasıl olup da bu kadar etkili olabildiği merak ediliyor.

AHISKA TÜRKLERİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Amerika Ahıska Türkleri Konseyi, 2016 yılında resmi olarak yazılı bir açıklama yapmıştı. Başkan Aydın Mamedov imzalı açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Islam Shakhbandarov’ un Dayton’ daki müslüman mezarlığı ile ayrıca topluma ait binaların satışı da dâhil olmak üzere bir çok yolsuzluk ve dolandırıcılık olaylarına karışması sebebiyle, adı geçen şahısla ilgili olarak 03 Mart 2016 tarihinde almış olduğumuz yönetim kurulu kararı ile ne bağlı olduğumuz derneklerle ne de konseyimizle hiç bir bağı kalmamıştır.”