Ahmet Davutoğlu'dan '10 büyükelçi' kararına tepki

Osman Kavala'nın tutukluluğunu gerekçe gösterip Türk yargısına çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisi yeni bir diplomatik krizi doğurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu büyükelçilerin 'istenmeyen adam' ilan edileceğini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da bu açıklamaya tepki gösterdi.

Ahmet Davutoğlu'dan '10 büyükelçi' kararına tepki

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilerinin 'Osman Kavala serbest bırakılsın' çağrısı Türkiye'den sert tepki gördü.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Osman Kavala hakkında bildiri yayımlayan 10 büyükelçi hakkında 'istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim' dedi.

AHMET DAVUTOĞLU: TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DİPLOMATİK KRİZİ

Başbakanlığı döneminde Türkiye'nin sorun yaşamadığı komşu bırakmayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaşanan gelişmelerle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'Tarihimizin en büyük diplomatik krizi çıkarılarak ülkemize yazık ediliyor' ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde Osman Kavala'ya nazaran daha ağır suçlamalarla itham edilen Rahip Brunson'ın ABD'den gelen çağrılar üzerine 3 yıl önce serbest bırakılmasına dikkat çekti. Davutoğlu, "Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur." dedi.

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları

1- 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı.

2- Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur.

3- Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz!

4- En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!