Ahmet Davutoğlu'ndan Çin'e karşı bir açıklama daha

'Stratejik derinliğin' mimarı Ahmet Davutoğlu, Çin'e karşı Uygurlar üzerinden başlattığı kampanyalara devam ediyor.

Ahmet Davutoğlu'ndan Çin'e karşı bir açıklama daha

Stratejik derinlik iddiasıyla yola çıkıp ABD'nin bölgedeki politikalarının memurluğunu yapan eski Başbakan Davutoğlu, çok umrundaymış gibi Uygurlar üzerinden Çin düşmanlığına devam ediyor.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hükümetin Çin politikasını eleştirdi. 

Çin'in Uygurlara baskı uyguladığını savunan Davutoğlu, hükümetin Çin ile ilişkileri geliştirmesini eleştirdi.

‘NATO ZİRVESİ’NDE ACABA CUMHURBAŞKANI UYGUR MESELESİNİ AÇTI MI?’

Batı ülkelerinin Çin aleyhine aldıkları kararları hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"NATO Zirvesinde acaba Sayın Cumhurbaşkanı herhangi biri ile Uygur meselesini açtı mı? 1915 olayları ile ilgili ‘hamdolsun gündeme gelmedi’ dedi. Muhtemelen Uygur meselesi sorulsaydı da ona da ‘hamdolsun gelmedi’ derdi muhtemelen. Çünkü gündeme gelse söyleyecek sözü yok. Bütün bir insanlık ayağa kalkmış. Birleşmiş Milletler Soykırımı Engelleme ve Cezalandırma Sözleşmesinin açık hükümleri ihlal edilmiş, bağımsız birçok kurul Birleşmiş Milletlerin soykırım sözleşmesinin Doğu Türkistan’da ihlal edildiğini ortaya koymuş, Amerika, İngiltere, Kanada, Litvanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Finlandiya, Yeni Zelanda ve daha birçok ülke farklı düzeylerde Çin’i soykırım yapmakla suçlamış açık tavır almış bu konuda. Dünyanın öbür ucundakiler ayağa kalkarken Ankara’dakiler mazlum milletlere ilham olmuş olan İstiklal Savaşı’nın merkezi olan Ankara ve Gazi Meclis susuyor. Arkadaşlar! Yeri göğü inletmemiz lazım."

Türkiye ile Çin arasında imzalanan Suçluların İadesi Anlaşmasına da değinen Ahmet Davutoğlu, bu anlaşmanın yürürlüğe girmemesi gerektiğini savunarak "Gerekirse sizin önünüzde siper oluruz ama bizi çiğnemeden kimse tek bir Uygur kardeşimizi Çin’e teslim edemez. Sonuna kadar sahip çıkacağımız bilinsin. Filistin’e, Arakan’a nasıl sahip çıktıysak Doğu Türkistan’a da sahip çıkacağız.” dedi.

HDP'NİN KAPATILMASINA KARŞI ÇIKTI

Basın mensuplarının HDP’nin kapatılması ve gece yarısı müzik yasağına ilişkin sorularına yanıt veren Davutoğlu, “Parti kapatmalarına esastan karşıyız Gelecek Partisi olarak. Ben de gerek 90’lı yıllarda akademisyen olarak ki o yıllarda çok sayıda parti kapatıldı, daha sonraki dönemlerde de hep düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün demokrasinin esası olduğunu ve parti kapatmalarının hiçbir meseleye çözüm getirmediğini vurguladım. Aksine parti kapatmalar demokrasiden umudunu kesen bazı kitlelerin kendi içinde daha da kilitleyerek terörün ekmeğine yağ sürecek sonuçlar doğurduğunu geçmişte gördük.” dedi.