Ahmet Davutoğlu’ndan şehitlere rahmet okumayan imama destek açıklaması

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in darbettiği iddia edilen imam M.K.'ya sahip çıktı. M.K.'nın şehitlere rahmet okumadığı öne sürülmüştü.

featured

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Diyarbakır’da Kaymakam Burak Akeller tarafından darbedildiği iddia edilen imam M.K.’ya sahip çıktı. İmam M.K.’nın Diyanet’in hutbesine uymayarak şehitlere rahmet okumadığı öne sürülmüştü.

X hesabından paylaşımda bulunan Davutoğlu, “Görevi kamu hizmeti sunmak olan bir bürokratın veya bir siyasetçinin, devletin verdiği gücün arkasına saklanarak herhangi bir kimseyi, hele ki görevi başında yer alan bir imamı darp etmesi kabul edilemez.” dedi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum ne temel insan haklarına, ne kadim devlet yönetimi anlayışımıza, ne de inancımızın emrettiği hükümlere sığar. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaymakam tarafından imamın darp edildiği iddiaları, sonu nereye varacaksa varsın, objektif bir şekilde araştırılıp, neticesi ortaya çıkarılmalıdır. Partimizin programının ilk maddesinde yer alan, “İnsan onuruna yakışır bir hayat” hepimizin temel hakkıdır.”

NE OLMUŞTU?

Bazı sosyal medya hesapları ve sendikaların, Kulp ilçesi Kuba Camii’nde görevli imam M.K.’nın, hutbe okurken bazı bölümleri atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiası üzerine, Diyarbakır Valiliği tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Valilik tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve ilçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin adli ve idari tahkikat başlatılmıştır” denildi.

KAYMAKAM AKELLER: KİMSEYİ DARBETMEDİM

Kaymakam Akeller, İmam M.K.’yı darp etmediğini, kendisini uyardığını belirterek, “Bugün Kuba Camii’ne cuma namazı için gittik. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim. İmam ‘Bana baskı yapılıyor, o yüzden okumadım’ deyince, ben de bu cevaba kızıp ‘Sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir?’ dedim. Sonra kendisi gidip darp raporu almış ama raporda iddia edildiği gibi bir darp değil de bacağının ağrıdığı yazıyor. Ben olayı İl Valimize de aktardım. İddia edildiği gibi ben devleti temsil eden biri olarak kimseyi darbetmedim” dedi.

YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaya ilişkin inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

X hesabından paylaşımda bulunan Yerlikaya, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde “şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan” cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır. Yaşanan olay sonrası gündeme getirilen iddialarla ilgili Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır. İncelemenin sonucu beklenmeden kimi sosyal medya hesaplarınca yapılan yorum ve eleştiriler maksatlıdır. Konuyu yakından takip ediyoruz.”

 

Ahmet Davutoğlu’ndan şehitlere rahmet okumayan imama destek açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Kk’ nın meclise soktuğu adamdan ne kadar hayır gelir?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!