Bakanlıktan Ahmet Davutoğlu'na 'Uygur' yanıtı

Batı basını ve FETÖ'cülerin sosyal medyada yürüttüğü kampanyaların ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Uygurlarla ilgili iddialara dahil oldu. 50 bin Uygur'un dolaylı yoldan Çin'e iade edileceğini savunan Davutoğlu, "AKP, MHP'den vazgeçip Doğu Perinçek'in peşinden gidiyor" dedi.

Bakanlıktan Ahmet Davutoğlu'na 'Uygur' yanıtı

AKP'den kovulduktan sonra Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu, partisinin Ardahan 1. Olağan Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

Uygurların Çin'e iade edileceğini öne süren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Basına düşen haberlerde, Türkiye’deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin’e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir.

Uygur kardeşlerimiz bu topraklara Çin’in zulmünden kaçmak için gelmişlerse, onları tekrar Çin’e iade etmek, Stalin’e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar, bu toprakları muzdarip hale getirir."

AKP iktidarının MHP'yi bırakıp Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in peşinden gittiğini savunan Ahmet Davutoğlu, anlaşılan bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanı esas ortağı MHP’yi bırakıp küçük ortağının peşinden gitmeye karar vermiş" dedi.

BAKAN YARDIMCISI'NDAN YANIT

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 50 bin Uygur Türk'ünün Çin'e gönderileceği iddiasına ilişkin, "Uygur kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Bu iddia tam bir hezeyandır." ifadelerini kullandı.

Çataklı, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bir siyasi partinin genel başkanı tarafından 50 bin Uygur Türk'ünün Çin'e gönderileceği iddiasında bulunulmuştur. Uygur kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Bu iddia tam bir hezeyandır." değerlendirmesinde bulundu.