Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir ve Ayşe Arman… Üç isim hakkında ‘Sezgin Baran Korkmaz’ iddiası

Gazeteci Celal Eren Çelik Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir ve Ayşe Arman’ın Sezgin Baran Korkmaz’la ilişkisi olduğu iddialarını gündeme getirdi. Üç gazeteciye de WhatsApp’tan iddiaları soran Çelik, yalnızca Cüneyt Özdemir’den yanıt alabildi. Ahmet Hakan ise önce yazdı, sonra yanıt vermekten vazgeçti.

Ahmet Hakan, Cüneyt Özdemir ve Ayşe Arman… Üç isim hakkında ‘Sezgin Baran Korkmaz’ iddiası

Gazeteci Celal Eren Çelik; Cüneyt Özdemir, Ayşe Arman ve Ahmet Hakan’a ilişkin Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili farklı iddiaları gündeme getirdi.

Üç gazeteciye de iddiaları WhatsApp’tan soran Çelik, yalnızca Özdemir’den yanıt alabildi.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın ise önce yazması, sonra yanıt vermekten vazgeçmesi dikkat çekti.

Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Çelik’in "Sezgin Baran Korkmaz, gazeteciler, iddialar, verilen-verilmeyen yanıtlar" başlıklı yazısı şöyle:

“Sedat Peker’in ilişkide olduğu gazetecileri açıklarken firari iş adamı Sezgin Baran Korkmaz’ın ismini vererek bazı gazetecilerin Korkmaz’ın ultura-lüks Paramounth Otel’inde ücretsiz tatiller yaptığını,çıkar ilişkisine girdiğini söylemesinin ardından medyada taşlar yerinden oynamış ve Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro rüşvet istediği ortaya çıkan Veyis Ateş HaberTürk tarafından önce önce “Zorunlu izne” çıkartılmış sonrasında da bugün kanaldan istifa etmek zorunda kalmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın para ilişkisi içerisinde olduğu 12 gazeteci olduğu ve bu isimleri açıklayacağı iddiaları da günlerdir konuşulan bir konu ve kamuoyu merakla bu gazetecilerin kimler olduğunu merak ediyor.

İşte tam da böyle bir ortamda çeşitli kaynaklarımdan bana medya dünyası içerisinde 3 önemli isimle ilgili bu isimlerin Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkileri olduğuna dair bazı bilgiler geldi. Bu 3 isim Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Hürriyet yazarı Ayşe Arman ve Cüneyt Özdemir’di…

Bu 3 isimle ilgili farklı iddialar vardı ve ben bu 3 isme de WhatSapp üzerinden ulaşarak sorumlu yayıncılık anlayışı gereği iddiaları bizzat sordum.

Önce bu isimler hakkında bana gelen “İddia” olduğunun  altını da tekrar çizeceğimiz bilgileri yazalım:

1-Sezgin Baran Korkmaz’ın bundan 1 yıl kadar önce, PR çalışmaları çerçevesinde Cüneyt Özdemir ile temasa geçtiği ve Özdemir ile bir röportaj yapmak istediği, Cüneyt Özdemir’in bu röportaj için 50 bin TL talep ettiği,  Sezgin Baran Korkmaz’ın ise rakamı kabul etmemesi sonucu bu röportajın gerçekleşmediği.

2-Hürriyet yazarı Ayşe Arman’ın Sezgin Baran Korkmaz ile temas kurarak röportaj karşılığında bazı değerli takılarını Sezgin Baran Korkmaz’ın satın almasını istediği…

3-Bugün kendisi hakkında “Sezgin Baran Korkmaz’dan para alıyor” iddialarını yargıya taşıyacağını açıklayan Ahmet Hakan’ın, 2019 yılının Ağustos ayı sonlarında Ivana Sert,Tahir Sarıkaya ve Sezgin Baran Korkmaz ile Paramounth Otel’de yemek yedikleri…

Dediğim gibi bu iddialar bana ulaşır ulaşmaz iddianın muhatapları ile WhatsApp üzerinden temas sağlayarak iddiaları kendilerine aynen sordum…

Kendisine 15.59’da WhatsApp üzerinden hakkındaki iddiaları sorduğum Cüneyt Özdemir 16.18’de hemen dönüş yaptı ve iddiaları “Yalan haber” “Külliyen iftira” diyerek yanıtladı.

Aramızda şöyle bir yazışma geçti noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyorum:

Celal Eren Çelik: “Cüneyt Bey merhabalar…Ben gazeteci Celal Eren Çelik. Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni…”

C.E.Ç:”Sezgin Baran Korkmaz’ın geçtiğimiz yıl sizinle röportaj yapmak için temas kurduğu ve sizin bu röportaj için kendisinden 50 bin TL talep ettiğiniz,Sezgin Baran Korkmaz’ın rakamı kabul etmediği için röportajın gerçekleşmediği şeklinde bazı kaynaklardan gelen iddialar var… İddiaları bizzat size sormak istedim.”

C.E.Ç”Cevap verirseniz sevinirim”

Cüneyt Özdemir:”Yalan haber”

C.Ö:”Külliyen iftira”

C.E.Ç:”Ayşe Hanım’a da iddiaları sordum,yanıt bekliyorum”

C.Ö:”Ayrıca kendisi ile canlı yayında söyleşi yaptık ücret almadık”

C.E.Ç:”Yok zaten o konuda bana gelen bir bilgi yok Cüneyt Bey”

C.Ö: “Tbugün yine yyına çıkartmak için yarım saat ikna etmeye çalıştım kendisini yayında da bu konuşmayı aktardım”

C.Ö:”İşbirliği yapıyoruz ama her konuda değil ayrıca işbirliği yapıp ücret almışsak hem yyında belirtiyoruz hem de resmi fatura kesip vergisini ödüyoruz…”

C.Ö:”Bu konularda hassas ve dikkatliyiz. Selamlar…”

C.Ö:”Başka sorunuz olursa çekinmeyin”

(Burada Cüneyt Özdemir üst üste 4 mesaj attı arada benim bir mesajım yok aynen aktarıyorum)

C.E.Ç: “İddiaları ve cevabınızı birlikte yayınlayacağım,işin açıkçası ben tam yurtdışına çıktıktan sonra yaptığınız program için ücret talep edip etmediğinizi soracaktım ama siz cevap verdiniz zaten”

C.E.Ç:”Numaramı kaydederseniz sevinirim,bir daha bir şey sormak istersem kendimi tanıtma faslı olmasın :))”

C.Ö:”Bu tür iftiraları ele alırken iftira atanların kanıtsız söylemlerinin bizim gibi gazetecilerde mağduriyet yaratacak başlıklardan kaçınmanızı rica ederim.”

C.E.Ç:”Ben de yıllardır bu işi yapıyorum ve bu konuda en az sizin kadar hassasım”

C.Ö:”Böyle iftirayı atan kim? Söylerseniz biz de dava açalım kendisine”

C.E.Ç:”Zaten bir hassasiyet taşımadan meslek ilkelerini gözeterek sadece okunma kaygısı taşısam size ulaşmazdım”

C.Ö: “Hanerinizde belirtmeniz de yeterli,ismini”

C.E.Ç: “Kaynak ismi veremeyeceğimi sizin en az benim kadar iyi bilmeniz gerekir ama daha önce de pek çok bilgi veren ve SBK ile ilgili yakınından bilgilere erişimi olan bir isim”

C.Ö: “Bu tür whatsapp dedikodularını haberleştirrken 5n1k kurallarına biz dikkat ediyoruz. Bunlar olmadığı zaman hukuki olarak mıhattab siz oluyorsunuz…”

C.E.Ç: “Birincisi defalarca bilgi aldığım ve beni hiç yanıltmayan bir kaynak var ortada…Kendisi ile ister WhatsApp üzerinden ister başka bir yerden haberleşirim. Bu bana verilen bilgiyi “Dedikodu” yapmaz…”

C.E.Ç: “İkincisi kibarca tehdit ediyorsunuz muhattap siz olursunuz diye…”

C.E.Ç: “Ben şu anda bu ülkede Cumhurbaşkanınından damatlara,tarikatçı cemaat derneklere,AKP’li belediyelere kadar alayı ile yaptığım belgeli haberler nedeni ile davalık oldum hepsini de kazandım. Daha bu sabah emniyette yine ifadem alındı. Demem o ki dava beni korkutacak bir konu değil”

C.Ö: “Yo hayır gazeteci olarak danıştığınız için teşekkür ederim. Sadece bu tür iftiraların hukuki olarak her zaman takipçisi oluyoruz. O yüzden kaynak belirtirseniz onlarla muhattab oluruz. Şahsınızla ya da bu haberle ilgili bir durum değil. Kolay gelsin…”

C.E.Ç: “Yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim ben de… Size de kolay gelsin”

(Bu arada ben mesleğimin gereğini yerine getirerek Cüneyt Özdemir’e hakkındaki iddiaları sordum,kaynağımı istediğinde yine meslek etiğine uygun olarak kendisine vermedim ve iddialara verdiği yanıtları da noktasına virgülüne dokmunmadan kendisine de yazacağımı söylediğim gibi burada sizlere aktardım. Tabii kendisi kaynağımı vermediğim için dava açma hakkına sahiptir,açabilir alışkınız…)

Gelelim hakkındaki iddiayı yukarda yazdığımız  Ayşe Arman’a…

Ayşe Arman’a da hakkındaki iddiaları saat 15.42’de WhatsApp üzerinden sordum aynen…

Kendisi dönüş yapmadı,her hangi bir cevap vermedi…

İddialar ile ilgili yanıtı olursa onu da bu köşeden yayınlamaya hazır olduğumuzu belirtelim peşinen…

Üçüncü iddia ise Ahmet Hakan ile ilgiliydi… Ahmet Hakan’a da yine WhatsApp üzerinden ulaştım saat 17.15’te hakkındaki iddialar için… İddiaları sordum yanıtlamasını istedim…

Ahmet Hakan 17.19’da mesajıma cevap yazmaya başladı ancak daha sonra ilginç bir şekilde cevap vermekten vazgeçti… Sonra çevrimdışı oldu, sonra yeniden çevrimiçi olsa da yazının kaleme alındığı 18.45’e kadar yanıt vermedi.

Şimdi “Niye telefon açmadın” diyenleriniz olabilir… Ben telefon kaydı almam,”Söz uçar yazı kalır” lafına da çok inanırım.O nedenle özellikle iddiaları WhatsApp üzerinden muhataplarına ilettim.

Cüneyt Özdemir anında cevap verirken diğer iki isimden yanıt gelmedi henüz şu dakikalara kadar...(Yazı yayına hazırlandığında saat 18.57’ydi)

Ben sorumluluğumu yerine getirdim iddiaları muhataplarına ilettim,cevap verenin cevabını noktasına virgülüne dokunmadan yayınladım,cevap vermeyenlere ne sorduğumu da okurlarım ile paylaştım,bundan sonra yorum da takdir de kamuoyunundur….

Bundan sonra da Ahmet Hakan ve Ayşe Arman da iddialara yanıt vermek isterlerse bu köşe kendilerine açık olacaktır…”