Ahmet Hakan: HDP’ye çiçek uzatma görevi onlara verilmiş

'Selvi Hanım, Canan Hanım, Dilek Hanım... Bu üç isim, CHP’nin HDP’yi ittifak içinde tutma politikasının ve diplomasisinin yumuşak gücü haline geldi gibi..'

Ahmet Hakan: HDP’ye çiçek uzatma görevi onlara verilmiş

Üç yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı öyküden uyarlanan tiyatro İstanbul’da, Kenter Tiyatrosu’nda sahnelendi.

PKK hükümlüsü Selahattin Demirtaş’ı parlatma tiyatrosunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, oyunu birlikte izledi.

Günler öncesinden propagandası yapılan oyun, CHP-HDP ittifakının resmi olarak yorumlandı.

Hürriyet gazetesi Ahmet Hakan, “Bu üç isim, CHP’nin HDP’yi ittifak içinde tutma politikasının ve diplomasisinin yumuşak gücü haline geldi gibi…” diye yazdı.

Hakan’ın yazısının satır başları şöyle:

“(…) İyi ama bu buluşmaların bir siyasi anlamı, bir siyasi mesajı, bir siyasi kaygısı yok mu? Olmaz olur mu? Tabii ki var. CHP, oy açısından büyük ihtiyaç duyduğu HDP’ye parti olarak çiçek uzatamıyor. Demek ki bu görevi Dilek Hanım, Selvi Hanım ve Canan Hanım üstlenmiş durumda.

CHP neden parti olarak HDP’ye açıktan çiçek uzatamıyor? Bunun iki nedeni var: Gelebilecek tepkilerden ürküyor, bir… İYİ Parti’yi küstürmekten korkuyor, iki… İyi ama eşlerin buluşması tepki almaz mı? Tabii ki alır. Demek ki CHP, o tepkiyi “göğüslenebilir” olarak görüp değerlendiriyor.

Selvi Hanım, Canan Hanım, Dilek Hanım… Bu üç isim, CHP’nin HDP’yi ittifak içinde tutma politikasının ve diplomasisinin yumuşak gücü haline geldi gibi… Bu üç ismin Başak Hanım’la her buluşması, HDP’yi ittifak içinde tutma azminin bir göstergesi… Görebildiğim kadarıyla HDP de mesajı alıp kabul etmiş gibi…”