AİHM Yunanistan’ı haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapan milletvekili Dora Bakoyanni'nin, eski Savunma Bakanı Panos Kammenos'a karşı açtığı dava sürecinde Kammenos'un dokunulmazlığı kaldırılmadığı için Yunanistan'ı haksız buldu.

featured

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapan milletvekili Dora Bakoyanni’nin, eski Savunma Bakanı Panos Kammenos’a karşı açtığı dava sürecinde Kammenos’un dokunulmazlığı kaldırılmadığı için Yunanistan’ı haksız buldu.

AİHM’den bugün açıklanan kararda, Yunanistan’ın Bakoyanni’ye tazminat için vergiler hariç 5 bin avro ve masraflar için bin 240 avro ödemesini uygun bulundu.

Kararda, Kammenos’un davaya konu olan 2018 tarihli sosyal medya paylaşımının, Kammenos’un bakanlık ve milletvekilliği görevleriyle ilgili olmadığı için Bakoyanni’yi “karalama” niteliği taşıdığı ifade edildi.

Mahkeme, Bakoyanni’nin, Kammenos’un dokunulmazlığının kaldırılmaması nedeniyle yargılanamadığı yönündeki şikayetini haklı buldu.

Bakoyanni, bir milletvekili ve eski bir Dışişleri Bakanı olarak 2018’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılmıştı.

Dönemin Savunma Bakanı Kamenos, Twitter’da yaptığı paylaşımda, iki Yunan askeri Türkiye’de tutuklu yargılanırken Bakoyanni’nin bu törene katılmasını sert sözlerle eleştirmişti.

Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Angelos Mitrotodis ile astsubay çavuş Dimitris Kuklacis, 1 Mart 2018’de birinci derece askeri yasak bölgeden 253 metre Türk tarafına geçtikleri için tutuklanmıştı.

AİHM Yunanistan’ı haksız buldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!