Aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Taşınma durumunun ardından aile hekimini ve pek çok özel bilgileri değiştirmek gerekir. Sağlık bakanlığı dahilindeki pek çok özelliğin dijitalleştirilmesinin ardından pek çok faaliyet kolaylaşmıştır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) giriş yaparak ya da ilgili kurumu arayarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Peki tüm ayrıntılarıyla aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

aile-hekimi-değişikliği

Vatandaşların bulundukları yerden bir başka yere taşınmaları ya da uzun süreli konaklama neticelerinde pek çok bilgisi gibi aile hekimini de değiştirme gereği görebilirler. Bu durum dahilinde ise dijital entegrasyon sebebiyle bilgilerin değiştirilmesi oldukça basittir.

 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Aile hekimini değiştirmek oldukça basittir. Dijital entegrasyon sonrasında e-devlet ya da e-nabız şifresiyle giriş yaparak e-nabız uygulaması üzerinden kişinin ikametine yakın adresinde bulunan aile hekimi haritadan seçilebilir. Tek yöntem bu olmamakla birlikte ayrıca 182 numaralı MHRS’ye ulaşarak ilgili talep görevli memurlara iletilebilir. Aile hekimi değişikliği için adımlar görselleriyle birlikte aşağıda sunulmuştur:

1. E-devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/ linkinden giriş yapınız.

2. Arama kısmına “Aile hekimi değiştirme” yazınız.

aile-hekimi-değişikliği-1

3. E-devlet üzerinden e-nabız uygulamasına geçiş yapınız.

aile-hekimi-değişikliği-2

4. Aile hekimi değiştirme bölümüne giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz bölgeye uygun olarak “İl, ilçe, değişikliğin gerekçesi ve aile sağlığı merkezi” kısmını doğru şekilde doldurunuz.

aile-hekimi-değişikliği-3

5. Uygun olan aile hekimleri listelenip haritada gösterilecektir.

aile-hekimi-değişikliği-4

6. Son adım olarak sağ alt kısımda olan “Aile hekimini değiştir” butonuna tıklayınız.

 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

– Listelenen aile hekimleri arasında 4 bin ve daha fazla kişiye bakan aile hekimi seçilemez.
– Aile hekimi değişikliği yalnızca 3 ayda 1 yapılır.
– Aile hekimi değişikliği ayın 5’i ile 21’i arasında yapılır.
– Aile hekimlerinin yoğunlukları renklerle ifade edilmektedir. 3500’den az kişiye bakan aile hekimleri yeşil, 3500-4000 kişiye bakan aile hekimi ise sarı renkle gösterilir. Müsait olmayan aile hekimleri ise kırmızı renkte gösterilir.
– İşlem gerçekleşmeden evvel iptal imkânı vardır.

 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞİKLİĞİ KAÇ GÜN SÜRER?

E-nabız üzerinden gerçekleşen aile hekimi değişiklikleri ayın 5’i ile 21’i arasında ise başvurunun yapıldığı günün gecesinde 23.59’da gerçekleşir. Eğer başvuru ayın 21’i ile 5’i arasında gerçekleşirse ayın 5’inin gecesi 23.59’da gerçekleşir.

 

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME DİLEKÇESİ FORMU

Aile hekimi değişikliği için “Aile hekimi değiştirme dilekçesi” doldurma zorunluluğu yoktur fakat bu konuda bir talep olduğu durumlarda ilgili kişinin aile hekiminden “Aile hekimliği tercih/değiştirme formu” istenmesi durumunda tanzim edilip evrak teslim edilecektir. Değiştirme formunda ıslak imza ve cep telefonunun bulunması yeterlidir.

Aile hekimi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!