ABD, Türk-Fransız geriliminde tarafını açıkladı

Fransa savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'de, Libya'ya giden 'Çirkin' adlı kargo gemisini durdurmaya kalkması üzerine Türk-Fransız gerilimi yaşanmıştı. Geminin durdurulma girişiminin NATO'nun verdiği istihbaratla yapıldığı öğrenildi. Öte yandan ABD de Akdeniz'de Fransa'dan yana olan tutumunu ilan etti.

ABD, Türk-Fransız geriliminde tarafını açıkladı

VERYANSIN TV

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerilimde ABD tarafını ilan etti.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı, ABD'nin iki NATO müttefiki arasında Akdeniz'deki bir deniz soğukluğu nedeniyle Türkiye ile olan anlaşmazlığında Fransa'ya “çok sempatik” olduğunu söyledi.

Uluslararası haber ajansı AP'nin aktardığına göre, dün Paris'te gazetecilere konuşan ve “NATO müttefikleri ateş kontrol radarlarını birbirine çevirmemelidir. Bu iyi değil" diyen Robert O'Brien, ABD Başkanı Trump'ın Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile olan kişisel ilişkileri sayesinde gerginliği azaltmaya yardımcı olduğunu iddia etti.

Öte yandan AP'nin haberinde, Fransa'nın söz konusu gemiye "NATO'nun istihbaratı doğrultusunda" hareket ettiği bildirildi. Bu bilgiye göre, Türkiye'yi uluslararası arenada sıkıştırmaya çalışan Fransa'nın kriz yaratan adımı NATO'nun yönlendirmesiyle attığı ortaya çıktı. 

NE OLMUŞTU?

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 18 Haziran’da yaptığı açıklamada, Libya’ya silah taşıdığından şüphelenilen Tanzanya bandıralı “Çirkin” adlı kargo gemisinin transponder sistemini kapatarak kimlik kodu, nihai destinasyonu gibi bilgileri gizlediğini, bunun üzerine NATO misyonu “Sea Guardian”da görev yapan Fransız “Courbet” gemisinin “Çirkin”i kontrol etme girişiminin gemiye eşlik eden Türk fırkateynleri tarafından engellendiğini iddia etmişti. Parly, Türk fırkateynlerinin Fransız savaş gemisi “Courbet”e üç kez “radar aydınlatması” yaptığını öne sürmüştü.

Türkiye söz konusu iddiaları yalanlamış ve aksine Fransız gemilerinin usüllere aykırı ve tehlikeli manevralarla Türk gemilerine yaklaştığını duyurmuştu.

Fransa'nın Türkiye'yi şikayeti üzerine kriz NATO'ya taşınmış ve hazırlanacak rapor beklenmeye başlanmıştı.

AKAR 'NATO'NUN SAĞLIĞI YERİNDE' DEMİŞTİ

Türk askerinin başına çuval geçirildiği Süleymaniye olayının yıldönümü ve ABD'nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz'daki Libya'ya ziyaretinde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fransız gemisinin taciz edildiği iddialarına ilişkin "Askeri değil politik birtakım hesaplar peşinde yapılan kumpaslar. Fransa Türkiye’den özür dilemeli" demişti. NATO'yu da öven Akar, "İttifak'ın sağlığı yerindedir, 'beyin ölümü' gerçekleşmemiştir. NATO gücünü değişen güvenlik ortamına başarıyla adaptasyonuna borçludur" demişti.