Akar: Harekatı en kısa zamanda tamamlayacağız

CHP ve MHP Genel Merkezlerini ziyaret eden Akar, 'Barış Pınarı Harekatı"na ilişkin bilgi verdi.

Akar: Harekatı en kısa zamanda tamamlayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu partisinin genel merkezinde ziyaret eden Akar, “Barış Pınarı Harekatı”na ilişkin bilgi verdi.

Kılıçdaroğlu’nun makamında basına kapalı gerçekleşen ziyaret yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmede Kılıçdaroğlu’na, genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Ünal Çeviköz ile Oğuz Kaan Salıcı eşlik etti.

Akar, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bilgi verdiğini ve Kılıçdaroğlu’nun görüşlerini dinlediğini söyledi.

Görüşmenin güzel geçtiğini ifade eden Akar, harekatın Mehmetçik’in kahramanlık ve fedakarlığıyla başarılı şekilde devam ettiğini vurguladı.

Bakan Akar, tarihe altın harflerle yazılacak faaliyetlerin icra edildiğinin altını çizerek, kontrol altına alınan bölgelerdeki halkın desteğinin de kendileri için moral kaynağı olduğunu dile getirdi.

Milletin desteğinin Mehmetçik’in moral ve motivasyonunu yükselttiğini belirten Akar, “Hakikaten istekli, yetenekli personelimizin çalışmalarıyla inşallah bu harekatı olabildiğince kısa zamanda tamamlamaya çalışacağız. El yapımı patlayıcılarla, mayınlarla mücadele devam ediyor. Tuzaklar, keskin nişancılar, bir sürü ihtimaller var.” diye konuştu.

İşte Akar’ın açıklamalarından satır başları:

Mehmetçik Büyük bir kahramanlık ve başarıyla devam etmekte. Tarihine altın harflerle yazılacak faaliyetlere devam etmekte.

Halkın desteği bizim için bir moral motivasyon kaynağı olmakta.

‘KISA ZAMANDA TAMAMLAYACAĞIZ’

Bu harekatı olabildiğince kısa bir zamanda tamamlamaya çalışacağız.

Sivillere zarar gelmemesi bizim birinci önceliğimiz. Herhangi bir koalisyon askerine zarar gelmemesi önlemleri almış durumdayız.

Bu harekatın hedefinde teröristler var.

DEAŞ ile hiçbir farkı yok. Hepsi terörist.

‘DEAŞ’LILARI KAÇIRDILAR’

DEAŞ hapishanesine vardığımızda PKK’lıların YPG’lilerin oradaki DEAŞ’lılar kaçırdığını tespit ettik.

Bölgede herhangi bir terör koridoruna müsaade etmedik etmeyeceğiz.

Biz Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

AKAR İLE ŞOYGU GÖRÜŞTÜ

Bakan Akar, MHP ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada ise şu mesajları verdi:

“Bugün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştük. Faaliyetlerin koordinasyonu, uygun bir şekilde gelişmesi için yapılması gerekenleri görüştük. Yapıcı bir görüşmeydi. ”

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar ve Şoygu, başta Suriye olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu” denildi.

GENELKURMAY BAŞKANI DA RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov’un görüşmesine ilişkin TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Gerasimov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Suriye’deki güvenlik durumu ve günlük gelişmeler istişare edilmiştir.”