Akar'dan 'Dedeağaç'a yığınak' yorumu: ABD'nin Avrupa güvenliğine katkı için yaptığı faaliyetler

Hulusi Akar, ABD ile ilgili sıcak mesajlar verdi. Akar, 'Cumhurbaşkanımızın Biden ile görüşmesinin ardından yumuşama oldu. ABD'liler Türkiye'nin önemini, anlamını biliyor' dedi. ABD'nin yanı başımızdaki Dedeağaç'a yaptığı askeri yığınağa ilişkin de Akar, 'Bunlar ABD'nin Avrupa güvenliğine katkı sağlamak üzere yaptığı faaliyetler' ifadelerini kullandı.

Akar'dan 'Dedeağaç'a yığınak' yorumu: ABD'nin Avrupa güvenliğine katkı için yaptığı faaliyetler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kırıkkale'deki MKE Fabrikası ziyaretinin ardından Sabah yazarı Hasan Basri Yalçın'ın sorularını yanıtladı.

ABD'nin Türkiye'nin burnunun dibindeki Dedeağaç'a yaptığı devasa askeri yığınakla ilgili Akar'dan ilginç açıklamalar geldi.

Akar, “ABD'nin söz konusu sevkiyatları Atlantic Resolve Harekatı kapsamında yapılan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler 2014 yılından itibaren yapılıyor. Daha önce Baltık üzerinden yapılan faaliyetler son dönemde Dedeağaç üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunlar ABD'nin Avrupa güvenliğine katkı sağlamak üzere yaptığı faaliyetler. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

'BİDEN'LA GÖRÜŞME SONRASI YUMUŞADI... BİZİM GÜÇLENMEMİZ NATO'NUN GÜÇLENMESİ'

“ABD ile ilişkiler daha öngörülebilir bir hale mi geldi?” sorusuna da Akar şöyle yanıt verdi:

“Evet, geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye verdiği önemi belirtiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Biden ile görüşmesinin ardından yumuşama oldu. ABD'li müttefiklerimizle açık, net, objektif konuşuyoruz. ABD'liler Türkiye'nin önemini, anlamını biliyor. Biz NATO ittifakının ayrılmaz, güçlü parçasıyız. Bugüne kadar taahhütlerimizi yerine getirdik. Bizim güçlenmemiz NATO'nun güçlenmesi anlamına geliyor.”

F-35 TOPLANTISI 2022 BAŞINDA ABD'DE YAPILACAK

Parasını ödediğimiz halde ABD'nin vermediği F-35'lerle ilgili de Akar şu ifadeleri kullandı:

“F-35 boşluğunu doldurmak için 'Blok 70' denilen Viper'leri istedik. Bununla ilgili bir yıl teknik çalışma yaptık. Yabancı askeri satışlar denilen teknik bir konu. Bununla ilgili SSİK toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylayınca gerekli çalışmaları başlattık. Taleplerimizi verdik, süreci takip ediyoruz. Hem 40 adet 'Blok 70' tedariki hem de elimizdeki F-16'ların modernizasyonu için konuyu ilettik. F-35 ile ilgili soru ve sorunların çözümü için toplantının ikincisi 2022'nin başında ABD'de yapılacak.”

S-400'LER NE OLDU?

“S-400 sistemleri kurulu mu?” sorusuna Akar'ın yanıtı şöyle oldu:

“S-400, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemidir. Hava savunma silahı. Şuraya kurulacak buraya kurulacak türden bir sistem değil bu. Olası Tehditlere göre kullanılır. Konumlanır. Faaliyetlerimiz planlandığı gibi devam etmektedir.”