Akar'dan S-400 açıklaması: NATO'dan uzaklaşıyoruz anlamına gelmez

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sinop'ta test atışları yapılan ve ABD'den tepki gelen S-400'lerle ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, "Bu sistemin tedariki, deneme ve sistem kontrolleri Türkiye için NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmemektedir" dedi.

Akar'dan S-400 açıklaması: NATO'dan uzaklaşıyoruz anlamına gelmez

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sinaop'ta test atışları yapılan ve ABD'den tepki gelen S-400'lerle ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, "Bu sistemin tedariki, deneme ve sistem kontrolleri Türkiye için NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmemektedir" dedi.

PENTAGON: EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından "Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye'nin 16 Ekim'de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor. S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor" açıklaması yapmıştı.

ERDOĞAN: ABD'YE SORACAK DEĞİLİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün S-400 testlerinin yapıldığını doğrulamış ve "Bu testler doğrudur, yapıldı, yapılıyor. Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz" demişti. ABD'den gelen tepkiler için de konuşan Erdoğan "Elimizde böyle bir imkan varken kullanmayıp ne yapacağız. Amerika'ya soracak değiliz. Şimdi Yunanistan S-300'leri kullanıyor. Onlara bir şey diyen var mı?" ifadelerini kullanmıştı.

'ALTERNATİF ÇÖZÜMLERİ KONUŞALIM'

MSB Basın Sözcüsü Yarbay Nadide Şebnem Aktop da, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman'ın Türkiye'nin S-400 sistemlerini denediğine ilişkin haberler üzerine yaptığı açıklamaya yazılı olarak yanıt verdi. 

"Tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Sistemi'nin hazırlıkları kapsamında doğal sürecin bir parçası olarak deneme ve sistem kontrolleri yapılmaktadır" ifadesini kullanan Aktop, NATO müttefiklerinin kullanmakta olduğu S-300'ler gibi S-400 sisteminin de müstakil olarak ve hiçbir NATO Komuta Kontrol sistemine entegre edilmeden kullanılacağını aktardı. 

Aktop, açıklamasında, şunları kaydetti:

"Geniş bir coğrafyada farklı risk ve tehditlere karşı salgına rağmen kesintisiz şekilde mücadele ederken, ittifak içerisindeki sorumluluklarını harfiyen yerine getiren Türkiye'nin NATO taahhütlerine aykırı hareket ettiğini iddia etmek tutarlı değildir. 

Dost ve müttefiklerimizden beklentimiz, ilişkilerin bozulacağı gibi söylemler yerine, S-400 sistemi ile ilgili bugüne kadar getirdiğimiz alternatif çözümler ile varsa ilave alınabilecek makul teknik tedbirlerin görüşülmesine odaklanılmasıdır. Türkiye'nin amacı kimseyi üzmek değil, halkının güvenliğini sağlamaktır."