Akbelen’deki katliama karşı yeni adım… ‘Türkiye’de yargının bittiğini ifşa ediyoruz’

Akbelen Ormanı’nda maden sahasını genişletmek için ağaç katliamı yapan Limak Holding'in sahibi Nihat Özdemir, ICTAŞ’ın sahibi İbrahim Çeçen, eski Muğla Valisi Orhan Tavlı, şirket CEO’su Serhat Dinç ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey hakkında Anayasa Mahkeme'sine başvuruda bulunuldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Avukat İsmail Hakkı Atal, "Nihat Özdemir, İbrahim Çeçen, Mehmet Cengiz Türkiye'de imtiyazlıdır. Bunlara kanun uygulanmamaktadır ve biz artık Türkiye'de yargının bittiğini ifşa ediyoruz" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için ağaç katliamı yaptığı Akbelen Ormanı’ndaki direniş Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşındı.

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Avukat İsmail Hakkı Atal; Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir, ICTAŞ’ın sahibi İbrahim Çeçen, eski Muğla Valisi Orhan Tavlı, şirket CEO’su Serhat Dinç ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey hakkında AYM’ye “adil yargılanma hakkı” başvurusunda bulunduklarını duyurdu.

‘İSİMLERİ DAHİ YAZILMADI’

Atal, açıklamasında Akbelen’de 24 Temmuz 2023’te başlayan ağaç katliamı sonrası, Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir, ICTAŞ’ın sahibi İbrahim Çeçen, şirket CEO’su Serhat Dinç ile birlikte Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve eski Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan Milas Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduklarını hatırlattı.

Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “sanıkların ismini dahi yazmaya cesaret edemeden” kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verdiğini duyuran Atal, Bodrum Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazın da reddedildiğini açıkladı.

thumbnail
İlişkili Haber

Akbelen direnişçilerinden Limak’a karşı yeni adım

‘SAVCI VE HAKİMLER AKP’NİN EMİR KOMUTASINDA’

Anayasanın 10. maddesinde “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde (…) kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” denildiğini hatırlatan Atal, açıklamasına şöyle devam etti

Yeni Türkiye Yüzyılı imtiyazlı bir sınıfa-zümreye, kanunların uygulanmadığı, savcı ve hakimlerin AKP’nin emir komutasında olduğu yüzyıldır.

AKP’li savcılar ve hakimler, Türkiye’nin ekonomisini ve halk sağlığını çökertmek suretiyle TCK 302. maddesindeki ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçunu işleyen şüphelilerin isimlerini kararlarına dahi geçirmemekte, savcılar ve hakimler bizzat kanunları ihlal ederek kendileri suç işlemektedir.

X: @ikizkoydireniyo

‘ÜLKE EKONOMİSİNİ VE HALK SAĞLIĞINI ÇÖKERTTİLER’

Bütün bu nedenlerle, ülke ekonomisini ve halk sağlığını çökerterek, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçu işleyen, LIMAK’ın sahibi Nihat Özdemir, ICTAŞ’ın sahibi İbrahim Çeçen, eski Muğla Valisi Orhan Tavlı, şirket CEO’su Serhat Dinç ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e kanunlar uygulanmamak suretiyle adil yargılanma hakkı ve mahkemeye erişim hakkı ihlalinden Anayasa Mahkemesine İkizköylülerin çevre derneği KARDOK ve İsmail Hakkı Atal adına Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İSMAİL HAKKI ATAL: CHP’NİN VE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN YAPMADIĞINI YAPIYORUZ

AYM’ye başvurduklarını duyuran İsmail Hakkı Atal, “Anayasanın 10. maddesinde ‘Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz’ denilmesine rağmen Nihat Özdemir, İbrahim Çeçen, Mehmet Cengiz Türkiye’de imtiyazlıdır. Bunlara kanun uygulanmamaktadır ve biz artık Türkiye’de yargının bittiğini ifşa ediyoruz. CHP’nin ve Barolar Birliği’nin yapmadığını yapıyoruz” diye seslendi.

AKBELEN’DEKİ AĞAÇ KATLİAMI

Akbelen Ormanı, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla Muğla Milas’taki iki termik santrale kömür sağlamak amacıyla 2020 yılında Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye (YK Enerji) devredilmişti. Özelleştirme kararı sonrası bölgede ağaçların kesildiğini iddia eden köylüler, duruma itiraz ederek Akbelen’de nöbet tutmaya başlamıştı.

Temmuz 2021’de İkizköylülerin Orman Genel Müdürlüğü’ne karşı Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde açtığı yürütmeyi durdurma davası sürerken; Akbelen Ormanı’nda yaklaşık yüz ağaç kesildi. İkizköylülerin ve çevre aktivistlerinin protestoları sonrası ağaç kesimi durmuştu.

1 Mart 2022’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yönetmelik ile “Elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri” kapsamında, Akbelen’de madencilik faaliyetlerinin yapılmasına izin verilmişti.

Bakanlığın bu kararının ardından 2021’den beri nöbet tutulan alanda bulunan ağaçların kesimi, 24 Temmuz 2023’te yeniden başlamıştı. Kamudan en fazla iş alan şirketlerden Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji, kömür maden sahasını genişletmek için İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaç katliamı yapmıştı.

Bölge halkı, YK Enerji’ye karşı mücadeleye başlamış ve termik santralin iklim değişikliğini artırıcı, Milas bölgesindeki orman yangınlarını tetikleyici etkisinden söz etmişti. Termik santral için Akbelen Ormanı altındaki kömür yataklarının çırakılmasının Bodrum ve Milas’ın içme suyunu sağlayan Çamköy ve Karacahisar yer altı su havzalarının yatakları değişeceği, bölgenin susuz kalacağı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Akbelen’deki ‘ağaç kıyımına’ karşı direnen bölge halkı ve yaşam savunucularını hedef alarak “Kampanyaları ağaç sevgisiyle izah edemeyeceğimiz açıktır. Biz çevreci görünümlü marjinallerle ilgilenmiyor, işimize bakıyoruz.” demişti.

Yeniköy-Kemerköy termik santrallerini işletmeye devam edilmesi halinde, 30 bin köylünün şehre göç etmek zorunda kalacağı, üretimden düşüleceği ve böylece gıda kıtlığının daha da derinleşeceği belirterek, AKP’nin ihale şampiyonu olan Limak Holding’in yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir hakkında şikayette bulunmuştu.

Veryansın Tv’nin Akbelen belgeselini izlemek için tıklayın:

Akbelen’deki katliama karşı yeni adım… ‘Türkiye’de yargının bittiğini ifşa ediyoruz’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Vatan hainleri gün gelecek öyle veya böyle hesap verecekler.Allahtan da korkmuyor bunlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!