‘Akdeniz fırtınası’ hangi mesajı veriyor? Cihat Yaycı yorumladı...

Eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye ve KKTC tarafından yürütülen ve bugün başlayan “Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı”nı değerlendirdi. “‘Akdeniz fırtınası’ olası bir harbe karşı hazırlıklı olduğumuzun ispatı” diyen Yaycı, “Savaşan bir ordu olarak planlı eğitimlerin aksatmadan sürüyor oluşu TSK’nın tüm konjonktüre hâkim olduğunu da gösteriyor… Dosta güven düşmana korku veriyor” ifadelerini kullandı. 

‘Akdeniz fırtınası’ hangi mesajı veriyor? Cihat Yaycı yorumladı...
‘Akdeniz fırtınası’ hangi mesajı veriyor? Cihat Yaycı yorumladı...

Türkiye ve KKTC tarafından yürütülen ve 10 Eylül’e kadar KKTC’de icra edilecek olan ‘Akdeniz Fırtınası Tatbikatı’ başladı. Tatbikat ile karşılıklı eğitim, işbirliği ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi amaçlansa da Doğu Akdeniz’de suların böylesine ısındığı bir dönemde olmasının anlamını eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a değerlendirdi.

HİÇBİR DURUM TSK’NIN RUTİNİNİ DAHİ BOZAMAZ

Tatbikatın geçtiğimiz yıl da yapıldığını belirten eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı “Her sene yapılıyor ama böylesi ‘sıcak’ bir ortamda yapılıyor olmasının verdiği bir mesaj var elbette. Planlı faaliyetlerin hiç aksamadan, 1 sene önceden planlandığı şekilde icrası, TSK’nın rutinini bozacak bir durum olmadığının göstergesidir. Bu tatbikatlar harbe hazırlık seviyesini geliştirmek, durum tespiti yapmak için önemli. ‘Akdeniz fırtınası’ da olası bir harbe karşı hazırlıklı olduğumuzun ispatı. Yani demem şu, ‘kritik’ denilen hiçbir durum TSK’nın rutinini bozacak önemde dahi olamaz. TSK her süreçte her duruma hâkimdir” ifadelerini kullandı. 

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU

Yunanistan ordusunun içinde olduğu durum nedeniyle planlı faaliyetlerini aksatabileceğini ancak TSK için durumun tam tersi olduğunu belirten Tümamiral Yaycı şöyle devam etti: “Eğitim düzeyimiz Yunanistan’ın çok üzerinde. Biz savaşan bir orduyuz, Yunanistan değil. Savaşan bir ordu olarak planlı eğitimlerin aksatmadan sürüyor oluşu TSK’nın tüm konjonktüre hâkim olduğunu da gösteriyor. Esas planlı bu faaliyetler yapılmasaydı o zaman bir sorun var demekti. Yapılıyor olması dosta güven, düşmana korku veriyor.”

DOĞU AKDENİZ’DE ÇATIŞMA OLMAZ

Tümamiral Yaycı, Doğu Akdeniz’de bir çatışma olacağını düşünmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yunanistan’ın bunu göze alabileceğine inanmıyorum. Bir çatışma çıkarsa bu Doğu Akdeniz değil adalarda olur ki bu da onların zararına. Türkiye, Yunanistan’ın haksız taleplerine karşı meşru haklarını kullanmaya hem diplomatik hem de uluslararası hukuk zemininde devam edecek” diyor. 1 sene öncesinden NATO ve Uluslararası platformlara yapılacağı deklare edilen bir tatbikata ‘provokasyon’ denilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Yaycı “Cumhuriyet tarihimiz boyunca provokasyona tenezzül eden bir devlet bilinci ya da hükümet olmamıştır. Kışkırtan taraf hep Yunanistan’dır ki bugün bunu bazı devletleri arkasına almaya çalışarak yapıyor. Bizim taleplerimiz ise maksimalist değil ‘optimalist’in de altında. Halkımız müsterih olsun bu deniz alanı anamızın ak sütü gibi helal bize.”