Akdeniz’deki deprem Türkiye’yi nasıl etkiler: Daha büyüğü gelir…

Girit adası açıklarında meydana depremin Türkiye'ye etkilerini değerlendiren uzmanlar Türkiye'ye kadar uzanan fay hattının çok yıkıcı depremlere yol açtığını belirtiler.

Akdeniz’deki deprem Türkiye’yi nasıl etkiler: Daha büyüğü gelir…

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Akdeniz’de, Girit Adası yakınlarında saat 15.51’de 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ise depremin büyüklüğünü 6.0 olarak duyurdu.

‘HEM YUNANİSTAN HEM TÜRKİYE İÇİN EN KRİTİK YERLERDEN’

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremi Haber Global’de değerlendirdi:

“Burası depreme çok yatkın bir yer. Buralarda depremler oluyor 5’e varan. Şimdiki deprem Girit’in güneyindeki Afrika kıtasına daldığı bir zonda meydana geldi. Burası hem Yunanistan hem de Türkiye için en kritik yerlerden. 7’nin üzerine çıkabilecek depremler oluşturabilir. Umarız ki, müstakil bir deprem olsun. Potansiyel olarak deprem oluşturma riski var. Bu bölgeler hem depreme hem tsunamiye yatkın yerler. Dikkatle izliyoruz. Umarız Girit Adası’nda bir hasar yoktur.

Burası çok özel bir yer. Bence Türkiye’nin de en tehlikeli depremler ve tsunamilerinin olabileceği bir yer. Türkiye’den en büyük Kuzey Anadolu’da olur ama diğer tehlikeli yerimiz, belki daha tehlikeli kabul edebileceğimiz bir yer. Hem volkanizma hem tsunami hem deprem yaratabilecek bir yer. Burayı diğer yerlerden biraz ayrı tutmak gerekir. Zaten müstakil bir deprem değilse, gelirse daha büyüğü gelir, 6.4 onun artçısı sayılır. Şu günlerde zaten tedirginiz umarız böyle bir depremle ilgili bir etkileşim olmaz diye umut ediyorum.”

BU FAY ÜZERİNDE ÇOK YIKICI DEPREMLER SÖZ KONUSU

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Pampal’ın açıklamaları ise şöyle:

“Bölgede şiddetli depremler olabiliyor. Son günlerde bölgede çok fazla deprem olabiliyor. Bu depremler bizi kaygılandıran depremler… Ölü deniz diye bir fayımız var. Bu fay üzerinde çok yıkıcı depremler söz konusu. Bu durum bizi kaygılandırıyor. Bu fay Afrika levhasıyla Anadolu levhası sınırında bulunuyoruz biz.

Aslında bu deprem beklediğimiz bir depremdi. Bu aralar bölge aktif. Bu deprem küçük bir deprem değil. Deniz içinde olması depremin sevindirici bir gelişme. Deprem, bölgenin aktif olduğunu bize anlatması açısından önemli.

Bu bölgelerde daha büyük bir deprem olabilir. 5.4’e kadar artçı sarsıntılar olabilir. ”

FAY TÜM AKDENİZ’İ BAŞTAN SONA GEÇİYOR

Depremin meydana geldiği söz konusu fay hattı, Kıbrıs ve Girit’in güneyinden geçerek Yunanistan’ın batısındaki İyon Denizi’ne kadar ulaşıyor.