Akitçilerin kafası hep burada: Kadına kadın erkeğe erkek antrenör olsun

Akit yazarı Ahmet Gülümseyen, 'şeytana davetiye çıkartıyor' diyerek, spor aktivitelerinde 'kadını kadın, erkeği erkek atrenör çalıştırmalı' önerisinde bulundu.

Akitçilerin kafası hep burada: Kadına kadın erkeğe erkek antrenör olsun
Akit yazarı Ahmet Gülümseyen’in yazısının satırbaşları şöyle:

“(…) Gün olur antrenör sporcusuna sarılarak moral verir veya sevincini kutlar. Bir vakit olur, oluşan bu tablo/başarı için aylarca kamplarda kalma zorunluluğu doğurur. Neymiş efendim ‘Biz bu maçı kazanmalıymışız!’ Nelerin kaybedildiği ise hiç kimsenin umurunda olmaz. Bilimsel araştırmalar buna benzer durumu şöyle açıklıyor; ‘Her sporcunun antrenöründen beklediği davranış şekli farklı olduğu gibi her sporcu da antrenörünün davranışından farklı şekillerde etkilenmektedir.’ Belirsizlik içeren bir çark. Bu çarkın doğuracağı sonuçları. İşte burada ortaya çıkan ‘hassasiyetlerden’ bir tanesi olan, erkeğe erkek, kadına kadın antrenör gerçeği önem taşır…

Mayosunu giyerek yüzme/güreş gibi yakın temas (suda dururken veya hareketi gösterirken elle yardımcı olarak öğretme) gerektiren durumlarda, insan düşünmüyor değil; ‘Kız çocuklarına bayan, erkek çocuklarına erkek öğretmen olması elbette daha iyi olur!’ Tersi olsa, ne olma ihtimali var? İnsan düşünmek istemese de bir anda aklına ‘Okulda, sokakta, alışveriş merkezleri gibi birçok sosyal alanda yaşanan ‘taciz’ olayları geliyor. Böyle bir durum kişiyi şüpheye iterken, o şüpheler ‘şeytana’ adeta davetiye çıkarıyor. Düşünmek istenmeyen hislere, insan kapılmak istemez. Etrafımıza baktığınızda birçok spor okulunda erkek ve kız çocukların bir arada ‘etkinliklere’ katılmaları için ‘birileri’ var güçleriyle çalışıyor…”