Akit'in hedefinde bu kez Şahin Filiz var

Yeni Akit gazetesi, tarikat ve cemaat yapılanmalarına dikkat çeken Prof. Şahin Filiz'i hedef aldı. Filiz'in söyleşisinde "ezana" ilişkin tek kelime etmemesine rağmen Akit haberinde "Cumhuriyet’in ilahiyatçısı ezandan rahatsız!" başlığını kullandı.

Akit'in hedefinde bu kez Şahin Filiz var
Akit'in hedefinde bu kez Şahin Filiz var

VERYANSIN TV

İslam Felsefesi uzmanı ve Veryansın TV yazarı Prof. Şahin Filiz, iyi cemaat-tarikat, kötü cemaat tarikat olmadığını, devletleşebilecek güce erişeni ya da henüz erişemeyeni olduğunu belirtti. Cumhuriyet gazetesine konuşan Filiz, ülkeyi saran yüzlerce tarikat ve cemaatin, bin bir çilelerle kurulmuş cumhuriyetin bütün kurum ve kuruluşlarını tüketmeye programlandığını söyledi.
 
İlgili haber: İyi tarikat-kötü tarikat yoktur, devlete sızabilen-sızamayan tarikat vardır!

Filiz'in bu sözleri Akit gazetesini rahatsız etti. Geçmişte FETÖ'cüler aleyhine konuşanları da hedef gösteren Akit, bugün birinci sayfasında "Cumhuriyet’in ilahiyatçısı ezandan rahatsız!" başlıklı haberinde hem Şahin Filiz'in açıklamasını çarpıttı hem de Filiz'i hedef gösterdi.

Şahin Filiz, Cumhuriyet'ye yayımlanan söyleşisinde "Menzilciler, Süleymancılar, FETÖ’cüler, Nurcular ve benzeri yüzlerce cemaat ve tarikat, ilk aşamada “eski Türkiye”de, devlete sızmak için uğraş vermekte idiler. Ama “yeni Türkiye’de” bunlar, devletin, hukukun, adaletin ve hakça bölüşümün önüne geçebilecek denli, devletleşme yoluna girme aşamasına gelmişlerdir." demişti.

Bu sözlere yer vermeyen Akit, her zaman yaptığı gibi "başörtüsü", "ezan", "cami" gibi kavramlar üzerinden Filiz'i hedef aldı. Akit haberini "Filiz’in aşağılayıcı sözlerine Akdeniz Üniversitesi’nin ne tepki göstereceği merak konusu..." ifadesiyle sonlandırarak üniversite yönetimini de Filiz'e karşı tavır almaya çağırdı.