AKP, Bahçeli’nin o talebine kapıları kapadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası bir seçime katılmaları için Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği vereceklerine ilişkin açıklamalarına sert tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AKP'den destek çağrısı yanıtsız kaldı. Üst düzey iki isim, transferlerin engellenmesine yönelik herhangi düzenleme yapmayacaklarını açıkladı.

AKP, Bahçeli’nin o talebine kapıları kapadı

Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’ya konuşan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok” dedi.

‘SİYASİ AHLAK KANUNLA OLMAZ’

Adının yazılmasını istemeyen bir diğer yönetici ise Sarıkaya’ya şunları söyledi: “Sayın Bahçeli’nin yaklaşımına kişisel olarak katılıyorum ama bunun için yasaya gerek yok. Siyasi ahlak kanunla olmaz.

Siyasi ahlak dediğiniz insanın içinde, ruhunda olması gereken bir şeydir. Onu kanunla nasıl düzenleyebilirsiniz ki? Bunun da tartışmadan çıkarılması gerekir. Siyasi Partiler ve Seçim kanunları ile ilgili de geçmişten gelen hazırlıklarımız düşüncelerimiz var; ama şu aşamada söz konusu değil.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği vereceklerini söylemesi üzerine, MHP lideri Bahçeli’den sert tepki gelmişti. Kılıçdaroğlu’nun önerisine karşı çıkan Bahçeli, transferlerin engellemesine yönelik düzenlemenin yapılmasına işaret etmişti. Bahçeli ayrıca, “Milletvekili transfer borsası kurup korsan siyaset ticaretine bel bağlayanların Gazi Meclisi’mizin saygınlığına gölge düşürme çabaları Türkiye’nin ayak bağı ve ağır yüküdür” ifadelerini kullanmıştı.