AKP-HDP ve Hizbullah’ın Şeyh Sait ittifakı

Cadde, sokak ve meydanlara verilen Cumhuriyet düşmanı Şeyh Sait isimlerinin kaldırılması için Vatan Partisi geçen hafta Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yapmıştı. Başvuruya AKP, HDP ve Hizbullah'ın yasal partisi olan HÜDA PAR'dan tepki geldi.

AKP-HDP ve Hizbullah’ın Şeyh Sait ittifakı

Independent Türkçe’ye konuşan AKP Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Ak Parti olarak bu tür girişimleri doğru bulmadıklarını söyledi. Budak, “AK Parti bu anlayışa sahip bir parti değil. Halkın değerlerini önemsiyoruz. Partimiz halkın istek ve taleplerine önem veren bir partidir. Girişimi doğru bulmadığımızı belirtmek isterim. Konunun muhatabı biz değiliz. Bunu onlara sormak lazım” değerlendirmesinde bulundu. Budak, resmi kayıtlara göre Diyarbakır’da hiçbir cadde, sokak ve meydanda Şeyh Sait ismin bulunmadığını sözlerine ekledi.

HDP ŞEYH SAİT’İ ÖZLEMLE ANDI

Şeyh Sait ve arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnetle anarak sözlerine başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan, Vatan Partisi ve Doğu Perinçek çizgisinin değerlendirmeye ihtiyaç olup olmadığını kestiremediğini, çizginin gıdasını Kürt değerleri ve coğrafyasına düşmanlıktan aldığını iddia etti.

Ceylan, devamında şunları kaydetti:

“Devletin tüm bürokrasisi için söylemiyorum ama bazı bürokratlar iktidarın yaklaşımından güç alıyor. Kürtlere yönelik bu yaklaşım ayrımcı ve hakaretvari bir yaklaşımdır. Bunun önü kesilmiş olsaydı, söz konusu kişiler Kürtlerin değerlerine dil uzatma hadsizliği yapamazdı. Maalesef enerjilerini mevcut iktidarın üslup ve yaklaşımlarından alarak Kürt değerlerine saldırıyorlar.”

HÜDA PAR: ROVOKATİF GİRİŞİM

Başvurunun bölge halkı nazarında hiçbir kıymeti harbiyesinin olmadığını belirten Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Diyarbakır İl Başkanı Osman Aktaş, Şeyh Şait Efendi’yi büyük bir din alimi ve Osmanlıdan sonra yeni kurulan devletin, halkın inancını ve kimliğini yok sayan yanlış uygulamalarına karşı çıktıkları için Kemalist sistem tarafından ‘hain’ ilan edilerek katledildiğine inandıklarını söyledi.

Kemalist sistemin uygulamalarına karşı çıktıkları için İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Sait, Seyyid Rıza ve Bediüzaman Said Nursi gibi şahsiyetlerin ya sürgüne ya da idam edildiğini hatırlatan Aktaş, devamında şunları söyledi:

“Hain tabiri göreceli bir tabir olup kişiye göre değişir. Kime göre hain, ona bakmak lazım. Sözü edilen bu mütedeyyin şahsiyetler; halkımız tarafından sevilen, sayılan ve değer verilen itibar sahibi şahsiyetlerdir. Onlara hain diyen malum kişilerin ise dindar halk nazarında hiçbir kıymetleri yoktur. Yaptıkları provokatif bir girişimdir.”