AKP kulislerinde ‘İmamoğlu kararı’ değerlendirmesi

Ekrem İmamoğlu’na hapis cezası ve siyasi yasak yolunu açan yargı kararı muhalefet kadar iktidar kanadında da kulislerde yankı buldu.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle verilen hapis cezası ve siyasi yasak yolunun açılması iktidar kanadında da kulislerde yankı buldu.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; AKP’li yetkili isimlerin yaptığı değerlendirmelerde “Mahkeme adli para cezası gibi alternatif yaptırımlar varken ya da cezayı en alt sınırdan uygulayabilecekken niye böyle bir karar verildiğini sorgulamak lazım. Cezadaki artırım sebepleri doğru ama hakim temel cezayı belirlerken alt sınırdan çok uzaklaşmış. ‘Ahmak’ kelimesine bu kadar ağır bir ceza verilirse hakaretin konusu sinkaflı bir küfür olsaydı nasıl bir ceza verilecekti? Bu karar, İmamoğlu için mağduriyet havası oluşturur. Bu davada zamanlama olarak da ceza hukukunun siyasete müdahalesi, yön vermesi söz konusu. Bu doğru değil. Ama bu kararın kesinleşmesi Cumhurbaşkanlığı seçimine yetişmez; dolayısıyla da karar İmamoğlu’nun adaylığının önünde bir engel teşkil etmez” ifadeleri dikkat çekiyor.”

HANDE FIRAT’TAN İDDİALAR

Hürriyet yazarı Hande Fırat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle verilen hapis cezası ve kararın kesinleşmesi durumunda uygulamaya konacak olan siyasi yasağın kulislere yansımasını aktardı.

Fırat, AKP kulislerinde şunların konuşulduğunu belirtti:

“Siyaseti bu kadar bilen bir isim, hesap yapmamış olabilir mi? Bu nedenle yargı kararının sonuçlarına bakmak lazım. Geri plana düşmüş olan Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı yine ön plana çıktı.  Bunun tam tersi yönde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ise arka plana düştü. 6’lı masa konsensuse yakınken farklı bir noktaya geldi. CHP’de bir süredir alttan devam eden, genel başkanlık yarışı her an açığa çıkabilir. CHP’nin başkanlık yarışı yanı sıra İYİ Parti’nin adaylık konusunda üstü kapalı fikri de gözler önüne serildi.”

Fırat, İyi Parti kulislerinde ise konuşulanları şöyle aktardı:

“Aday değişti, analizleri için henüz erken çünkü 24 saatte çok şey değişebilir. Yine de mağduriyet yaratılmıştır, bu durumda İmamoğlu’nun adaylığı ön plandadır. Önünde durulması da zordur. Kılıçdaroğlu’nun da böyle bir durumda hayır diyeceği düşünülmüyor.”

MHP’NİN BAKIŞI

“Şimdi buradan MHP’nin derin kulislerine geçiyoruz. Karardan bir gün önce Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli görüşmesi üzerine de spekülasyon yapıldı. MHP’li üst düzey bir kaynağım, “İlgisi yok” dedi. MHP’nin resmi bakış açısı “Yargı kararına saygı” çerçevesinde. Peki ya derin kulisler:

– “Bir mağduriyet yarattı. Ancak zarar getireceği kadar yarar da getirir. İstanbul seçimi gibi başlarda bir hava yaratabilir.
– Ancak masa bunu seçimlere kadar taşıyamaz.

– Görüntülerden sonra tartışılması gereken 6’lı masanın içine düştüğü anlaşmazlık. Akşener koşa koşa gidip sarıldı ama lider Kılıçdaroğlu Almanya’da idi.

– İki belediye başkanını kim kolluyor belli oldu, bu adaylık tartışmasını büyütür.

– Erdoğan’ın durumu ile İmamoğlu’nun durumu benzemez. Erdoğan şiir okudu, İmamoğlu ise YSK üyelerine hakaret etti.”

AKP kulislerinde ‘İmamoğlu kararı’ değerlendirmesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!