AKP Milletvekili Kılıç'tan THK iddiası: Ben o uçakları gördüm, tavuklar içerisine kümes yapmış

Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AKP'li Yunus Kılıç, bir haftadır yangın bölgesine gitme gayretlerinin olduğunu söyledi. 2 buçuk yıldır hükümetin atadığı kayyım tarafından yönetilen THK'nın hangardaki uçurulmayan uçaklar için de 'Ben uçaklarını gördüm, tavukların içerisinde kümes yaptığı, neredeyse yumurtlayacakları, farelerin yuva yaptığı hale gelmişler' iddiasında bulundu.

AKP Milletvekili Kılıç'tan THK iddiası: Ben o uçakları gördüm, tavuklar içerisine kümes yapmış

AKP Kars Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıç, yangın söndürme çalışmalarında Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının kullanılmamasına yönelik eleştirilere ilginç yanıtlar verdi.

THK'nın 2 buçuk yıldır hükümet tarafından atanan kayyım tarafından yönetildiğini unutan Kılıç şu ifadeleri kullandı:

"Ben uçaklarını gördüm, tavukların içerisinde kümes yaptığı, neredeyse yumurtlayacakları, farelerin yuva yaptığı hale gelmişler. Bunlarla mı biz yangınlarla mücadele edeceğiz? Siz kendi kurumunuzun değerlerine bakacaksınız, ben hizmet almak istediğim zaman da kaliteli hizmeti vereceğinizi bana gösterirseniz sizden hizmet alırım. Dolayısıyla o uçakların vermiş olduğu hizmetin çok daha kalitelisini çok daha ucuza, manevra kabiliyeti yüksek araçlarla, helikopterlerle, her yıl Tarım Bakanlığı hizmet alım ihalesine çıkar ve alır."

Komisyon üyesi bütün milletvekillerinin yangın bölgesine yapacakları ziyaretlere katılmasını umduğunu ve arzu ettiğini de belirten Kılıç, "Çünkü bu herkesin o bölgedeki emek verenlere yapması gereken katkının inceleme-araştırma çalışması olacak" dedi.

BİR HAFTADIR BÖLGEYE GİTMEYE DAİR GAYRETİMİZ VAR

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, bir haftadır bölgeye gitmeye dair bir gayretleri olduğunu iddia etti.

Kılıç, "Komisyon'da bütün partilerin temsilcileri var. Bu temsilcilere ben öncelikle şifahen bir davette bulundum ve herkes katılacağını söyledi. Onu resmi yazıya da döktük. Henüz cevaplar gelmedi. Ben katılacaklarını umut ediyorum ve arzu ediyorum. Çünkü bu herkesin o bölgedeki emek verenlere yapması gereken katkının inceleme-araştırma çalışması olacak." diye konuştu.

Kılıç, komisyon üyesi milletvekillerinin ziyaretlere istekli olacaklarını ve çalışmaları bizzat yerinde gördükten sonra daha sağlıklı değerlendirmeler yapacağına inandığını söyledi.

'AMAÇ TÜRKİYE'Yİ ZAYIF GÖSTERMEK'

Yunus Kılıç, bir soru üzerine, sosyal medya üzerinden global yardım çağrısı yapılmasındaki amacın Türkiye'yi zayıf göstermek olduğunu ifade etti.

Bunu yapmak isteyenlerin zafiyetinin olduğunu dile getiren Kılıç, şu iddialarda bulundu:

"Aşık Şenlik der ki; 'Arabanız çamura battıysa, Allah sahibine kudret versin'. Bizim sahibimiz belli, 84 milyon ve bu millet. Dolayısıyla bizim sahibimiz bunların mesaj verdiği yerler değil, Avrupası, Amerikası, PKK'sı, FETÖ'sü değil, bu millet. Orman yangınları her yıl rutin olur. Ancak bu yıl havanın kuru olması, iklim şartları, nem düşüklüğü ve başka iddiaların da olduğu bir artış var. Herkesin destek olması gerekirken ve ülkeye faydalı olan da bu iken bu tür çağrılarla başka yerlerden medet ummalarının hiç kimseye faydası yoktur. Mücadeleye en büyük zararı veren de bu çağrılar ve söylemlerdir."