AKP ve MHP arasında anlaşmazlık çıktı Bergama'da satış iptal oldu

İzmir Bergama'da satışa çıkarılan verimli tarlalar AKP ve MHP'li üyelerin arasında çıkan uyuşmazlık nedeniyle satılamadı.

AKP ve MHP arasında anlaşmazlık çıktı Bergama'da satış iptal oldu

İzmir'in Bergama ilçesinde tartışmalara neden olan 831 bin 938 metrekare büyüklüğündeki 19 tarlanın satışı, MHP'li üyelerin Belediye Meclisi toplantısına katılmaması üzerine, CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla iptal edildi. MHP'li üyelerin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne getirilmesini istedikleri Murat Yıldırım’ın atanmaması üzerine Meclis toplantısına girmeme kararı aldığı ileri sürüldü.

KÖYLÜ ŞİMDİLİK KURTULDU

Bergama'da, AKP'li Belediye Başkanı Hakan Koştu'nun isteğiyle geçen mart ayında, 831 bin 938 metrekare büyüklüğündeki 19 tarla satışa çıkarıldı. "Köy malları" olarak bilinen arazilerinin AKP ve MHP oylarıyla satışa çıkarılması, köylüyü ve çevrecileri isyan ettirdi.

Açılan davalar ve yapılan protesto gösterilerinin ardından Bergama Belediye Meclisinin bugün yapılan ağustos ayı toplantısında bir gelişme yaşandı.

Belediye Meclisinin 5 MHP'li üyesinin katılmadığı toplantıda çoğunluğu eline alan CHP ve İYİ Parti'nin önergesiyle mart ayında oyçokluğu ile alınan köy mallarının satış kararı iptal edildi.

AKP'lilerin tüm itirazlarına rağmen önergeyi verip kararın iptal olmasını sağlayan İYİ Parti Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller, “Bugün Bergamalılar için tarihi bir gün yaşandı. Mart ayında tüm itirazlarımıza rağmen, köylülerimizin atadan kalma verimli tarım arazilerinin satış kararı, CHP’li arkadaşlarımızın desteği ile iptal edildi. Bergama köylüsünün ata mirası, şimdilik yine köylümüzde kaldı” dedi.

 'KÖYLÜNÜN EMANETİNİ KORUDUK'

Kemaller, şöyle devam etti:

"Bu araziler, Bakırçay Ovası’nın en verimli ve satışa çıkarılamayacak kadar büyük alanlarıydı. Defalarca anlatmaya çalıştık. Köylülerimiz itirazlarını dile getirdi ama dinletemedik. ‘Burası sizin malınız değil’ dedik. Bu olay siyaset değil, bizlere Büyükşehir Yasası ile verilen emanet yerler dedik. O zaman anlatamamıştık. Bugün köylünün emanetini koruduk. Destek veren tüm üyelere teşekkür ederim.”

'SATILMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

CHP'li Meclis Üyesi Ali Bor ise şunları söyledi:

"CHP grubu olarak köy tüzel kişiliklerinden geçen ve köylülerimizin ata toprağı olan bu arazilerin satışına hiçbir zaman razı olmadık ve razı olmadığımızı belirttik. Oy çokluğu ile karar alınan meclis toplantısında birçok defa söz alarak bu karara razı gelmeyeceğimizi belirtmiştik.